Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej „Geopark Łuk Mużakowa” świętuje swoje założenie.

Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej „Geopark Łuk Mużakowa” świętuje swoje założenie.

9 września w Klein Kölzig odbyła się uroczystość założenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Geopark Łuk Mużakowa”. To organizacja, którą tworzą m.in. lubuskie gminy przy ścisłej współpracy z Lasami Państwowymi.

W 10 lat po uznaniu Łuku Mużakowa za Światowy Geopark (UNESCO), 24 listopada 2021 r. w Dzienniku Urzędowym Kraju Związkowego Brandenburgia opublikowano informację o utworzeniu Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Geopark Łuk Mużakowa”. Jest to nie tylko wyraz stale rozwijającego się, opartego na zaufaniu partnerstwa po obu stronach Nysy, ale także pierwsze tego typu przedsięwzięcie na granicy polsko-niemieckiej. Długi, ale zakończony sukcesem proces łączy obecnie 14 członków z Polski i Niemiec, których celem jest wspólne rozwijanie, kształtowanie i waloryzowanie tego wyjątkowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego ponad granicami i przeszkodami.

 

 

Właśnie 9 września w Klein Kölzig odbyła się uroczystość założenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Geopark Łuk Mużakowa”, podczas której uroczyście wręczono dyplomy dla członków założycieli EUWT. To organizacja, którą tworzą m.in. lubuskie gminy, angażujące się z pasją od lat w działania na rzecz geoparku UNESCO! W tworzeniu zarówno Geoparku Łuk Mużakowa jak i samego EUWT, od początku pomagały wsparciem Lasy Państwowe, jako zarządca gruntów leśnych w granicach parku oraz partner doradczy.

W trakcie uroczystości przedstawicielom samorządów tworzących EUWT wręczono dyplomy oraz tabliczki znamionowe z prośbą, aby umieścić je w każdej instytucji wchodzącej w skład ugrupowania. Taka tabliczka zawiśnie m.in. w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Łęknicy.

W imieniu Zarządu Województwa Lubuskiego podziękowania za wspólną pracę na rzecz utworzenia EUWT złożył Radosław Brodzik, dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego. – EUWT to nie tylko miejsce tworzące nową jakość w zarządzaniu przyrodą, ale też narzędzie budowania wspólnych relacji i wspólnych projektów na przyszłość. Wiele zawdzięczamy też UNESCO, ponieważ utworzenie takiego obiektu to gwarancja przetrwania przyrody i wielkie wyzwanie turystyczne – mówił dyrektor.

Gośćmi w Klein Kölzig byli też przedstawiciele rządu Brandenburgii i Saksonii. Dla mieszkańców polsko-niemieckiego pogranicza odbył się festyn. Mogli oni również przysłuchiwać się debacie z udziałem m.in. Piotra Kuliniaka, burmistrza Łęknicy.

Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej „Geopark Łuk Mużakowa” funkcjonuje od stycznia 2022 r. Funkcję przewodniczącego zgromadzenia EUWT pełni Tadeusz Jędrzejczak, członek zarządu województwa lubuskiego. Dyrektorem EUWT jest zaś Nancy Sauer. Proces tworzenia ugrupowania trwał sześć lat. Święto w Klein Kölzig było jego ukoronowaniem i podsumowaniem.

 

 

Podczas tej wspaniałej uroczystości nie zabrakło zielonogórskich leśników. Swoją delegację przysłało Nadleśnictwo Lipinki oraz Nadleśnictwo Wymiarki, promujące tursytykę na terenie Łuku Mużakowa.

Dlaczego w Klein Kölzig? Ponieważ ta miejscowość jest główną siedzibą EUWT. Po polskiej stronie siedzibą ugrupowania jest zaś Łęknica, a dokładniej Centrum Kulturalno-Edukacyjne Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa.

 

Cele i zadania EUWT


EUWT reprezentuje na zewnątrz Polsko-Niemiecki Geopark Łuk Mużakowa. Starania o jego uruchomienie trwały sześć lat. Polskę reprezentują w ugrupowaniu gminy Brody, Łęknica, Przewóz, Trzebiel, Tuplice, Żary, Miasto Żary oraz Województwo Lubuskie. Funkcję Przewodniczącego Zgromadzenia EUWT pełni Tadeusz Jędrzejczak, członek zarządu województwa lubuskiego.

 

EUWT wspiera i koordynuje współpracę transgraniczną na rzecz jego zrównoważonego rozwoju. Opracowuje plany, koncepcje i strategie w zakresie edukacji geologicznej i ogólnej edukacji ekologicznej (w szczególności dzieci i młodzieży) oraz w zakresie infrastruktury geoturystycznej. Realizuje działania z zakresu public relations, edukacji, a także projektów polsko-niemieckich: samodzielnie lub we współpracy z podmiotami trzecimi. Zajmuje się współpracą w zakresie ochrony dziedzictwa geologicznego i kulturalnego, ochrony krajobrazu i przyrody ożywionej oraz pozyskiwaniem środków finansowych. Poza tym pracuje nad wspólnymi projektami z różnych programów unijnych oraz krajowych: polskich i
niemieckich.


Celem EUWT jest efektywna promocja Geoparku oraz zwiększenie szans regionu na pozyskiwanie dofinansowania z takich źródeł, jak np. INTERREG. Pozwoli to na tworzenie infrastruktury turystycznej powiązanej z obiektami Geoparku i na rozbudowę bazy usługowej przeznaczonej dla odwiedzających.