Asset Publisher Asset Publisher

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

SEHENSWERTES

SEHENSWERTES

Die Oberförsterei Wymiarki - dank der einzigartigen Natur-Landschafts-Charakteristik - ist ein sehr attraktiver Erholungs- und Touristikort von vielen Polen.

Jedes Jahr werden unsere Wälder von Pilzesammlern, Preisel- und Heidelbeerensammlern und Sammlern von anderen zahlreichen  Waldfrüchten aus unseren Nadelwäldern besichtigt.

Die Nachbarschaft vom Grenzenfluß Nysa Łużycka (Lausitzer Neiße) gibt die Möglichkeit zum Angeln, Paddeltouren und Pontonfahrten nicht nur für die Polen, sondern auch für andere EU-Bürger. In den Ferienbauernhöfen kann man reiten, paddeln und Tretboot fahren.

Durch das Gebiet der Oberförsterei verlaufen 6 markierten Radwege, die die sog. "Korona Wymiarek" ("Die Krone von Wymiarki") bilden.

In dem nördlich-westlichen Teil der Oberförsterei kann man die Schönheit des Landschaftsparks "Łuk Mużakowa" ("Muskauer Falkenbogen") bewundern. Durch das Gebiet der Oberförsterei verläuft der 15. Meridian, was mit einer Granitplatte im Forstrevier Spalone, Planungsgebiet Wymiarki, markiert ist.

Die Oberförsterei Wymiarki macht auch ihre Waldwege zur Organisation der Massenveranstaltungen zugänglich, d.h.: Motorrad- und Geländewagentouren

Unter den Objekten materieller Kultur sollte man die Pfarr- und Filialkirchen in: Bogumiłów, Lipna, Piotrów, Witoszyn Dolny erwähnen. Besonders bemerkenswert sind: die mittelalterliche Filialkirche in Lutynka, gebaut wahrscheinlich im 13. Jahrhundert und aus Stein gemauert, die Klosterruine in Straszów und "Wieża Głodowa" ("Hungerturm") in Przewóz.

Die an verschiedenem Jagdwild reichen Jagdreviere locken Jagdliebhaber aus Polen und aus dem Ausland an. In unseren Wäldern sind seltene Baumarten zu finden, z.B.: Weymuthskiefer, Pechkiefer, Douglasie und Europäische Edelkastanie.