Z KULTURĄ LUDOWĄ "NA PRZYDROŻKU"
Z KULTURĄ LUDOWĄ "NA PRZYDROŻKU"
Z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Wymiarkach w dniach 16-17 czerwca 2023 r. odbyła się III edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów i Śpiewaków Ludowych „Na Przydrożku”.
Wydarzenie zorganizowane zostało w parku przy siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki i spotkało się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony zespołów, śpiewaków jak również okolicznych mieszkańców.
Na scenie głównej wystąpiło łącznie 20 zespołów, 4 kapele i 24 solistów, którzy przybyli do Wymiarek z całej Polski. i reprezentowali różne kategorie wiekowe.
Fot. J.Szczygeł
„Poziom uczestników był bardzo wysoki, chciałoby się dodać jeszcze kilka kategorii (…)”
W tym roku tematem przewodnim jest las. Festiwal w roku bieżącym promował m.in. pieśni ludowe związane z pracą leśników oraz nawiązujące do piękna przyrody ojczystej. Jak podkreślają organizatorzy festiwal ma być „przestrzenią do pokazania jak najstarszych pieśni w ich jak najprawdziwszym brzmieniu.”
Jury dokonując wyboru zwycięzców festiwalu przy swoim werdykcie zwróciło szczególną uwagę na utrzymanie prezentacji w konwencji ludowej, przy jak najwierniejszym odwzorowaniu tradycji. Dlatego dodatkowe punkty przyznano za dobór oryginalnego, dawnego repertuaru, zachowanie dialektu i gwary, autentyzm i naturalność.
Fot. J.Szczygeł
Wydarzeniu towarzyszył szereg dodatkowych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Zrealizowano warsztaty tańca tradycyjnego oraz średniowiecze warsztaty rzemiosł danych (kaletnicze, wikliniarskie, garncarskie, tkackie, wypiekanie chleba, wykonywania instrumentów muzycznych). Nie zabrakło także animacji, gier plenerowych konkursu dojenia krowy dojenia krowy czy malowania kamieni. Dużym zainteresowanie cieszyła się średniowieczna karuzela, w której stanowiska siedzące dla najmłodszych przygotowane zostały z koszy wiklinowych. Zorganizowano także jarmark rękodzieła tj. etno-poduchy, biżuteria, szydełkowe niespodzianki, łapacze snów, motanki oraz wyroby z drewna. Na przygotowanych stoiskach nie mogło zabraknąć leśników, którzy jako gospodarze obiektu przygotowali zajęcia związane z edukacją przyrodniczo – leśną.
Fot. J.Szczygeł