Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Niemapa Lasy Zielonogórskie

NIEMAPA to seria przewodników przygotowanych przez Lasy Państwowe z myślą o rodzinach.

Dzięki zabawnym ilustracjom i gotowym propozycjom, przewodniki te pomagają odkrywać ciekawe miejsca, przyrodę i kulturę.

NIEMAPA Zielonogórska powstała w 2022 roku pod opieką RDLP w Zielonej Górze. Serię tworzy zespół Mamy Projekt, a autorką ilustracji jest Patricija Bliuj-Stodulska. Celem przewodnika jest pomoc w odkrywaniu jezior, parków, pałaców oraz form geologicznych regionu. Zawiera również propozycje aktywności, takich jak żeglowanie, pływanie, obserwacja ptaków oraz wędrówki po mniej znanych terenach, popularyzując nowe spojrzenie na piękno Lasów Zielonogórskich.

Można nas śledzić w mediach społecznościowych (facebook.com/RDLPzielonagora oraz profile nadleśnictw) i na YouTube. Dzięki zaangażowaniu leśników z RDLP Zielona Góra, NIEMAPĘ można odebrać bezpłatnie w biurze RDLP Zielona Góra, Ośrodku „Leśnik” w Łagowie oraz w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich lub pobrać poniżej.

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

OŚWIADCZENIE NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA WYMIARKI

OŚWIADCZENIE NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA WYMIARKI

W związku z informacjami jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej w zakresie rzekomo planowanej wycinki drzew z gatunku grab pospolity w wieku powyżej 300 lat na terenie naszej jednostki, jako Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki oświadczam.

Jedynym miejscem gdzie zinwentaryzowano na gruntach Skarbu Państwa będących w zarządzie Nadleśnictwa Wymiarki graba pospolitego (Carpinus betulus L.) w wieku przekraczającym 300 lat jest powierzchnia zlokalizowana w województwie lubuskim, powiecie żagańskim, gminie Iłowa – obszar wiejski, obręb ewidencyjny Borowe, działka nr 616. Znajduje się tam pomnik przyrody o nazwie „Grab z jamą” ustanowiony w dniu 04.04.2013 r. na podstawie Uchwały Nr 211/6/XXIII/13 Rady Miejskiej w Iłowej z dnia 12 marca 2013 r.

Jest to obszar położony w sąsiedztwie dawnego zwierzyńca zwanego Gajem Klementyny utworzonego około 1840 r. Działania leśników w ramach prowadzonej, zrównoważonej gospodarki leśnej ukierunkowane są na przywrócenie parkowego charakteru tych drzewostanów i zostały rozpoczęte w 2002 roku. W 2025 r. zrealizowane zostały prace leśne, które nie wpłynęły w żaden negatywny sposób na istniejący pomnik przyrody, który był i nadal będzie chroniony przez leśników.

                                                                                                       Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki

                                                                                                                   Zdzisław Woźny