Asset Publisher Asset Publisher

LANDSCHAFTSSCHUTZGEBIETE

Die Gebiete der Schutzlandschaft umfassen Schutzgebiete in Natur- und Landschaftsschutz wegen ihrer herausragenden und vielfaltigen Landschaft, ihrer touristischen Vorzűge und ihrer Funktion als Biotopvernetzung.

Im Verwaltungsgebiet der Oberförsterei Wymiarki umfasst das Landschaftsschutzgebiet „Bory Dolnośląskie" (Niederschleßische Heide) ein Areal von ca. 10 790 ha, während „Bory Bogumiłowskie" (Heide von Bogumiłów) ca. 2 560 ha groß ist.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

„PALCE DIABŁA” W NADLEŚNICTWIE WYMIARKI

„PALCE DIABŁA” W NADLEŚNICTWIE WYMIARKI

PALCE DIABŁA, OŚMIORNICA LUB TASMAŃSKI DIABEŁ TO KILKA PSEUDONIMÓW RZADKIEGO GRZYBA Z RODZINY SROMOTNIKOWATYCH.

W związku z trwającym sezonem grzybowym do niecodziennego odkrycia doszło w lasach Nadleśnictwa Wymiarki. Udało się zlokalizować i zidentyfikować rzadki gatunek grzyba o nazwie okratek australijski (Clathrus archeri). Jest to grzyb z rodziny sromotnikowatych, o wysokości około 15 cm. Po osiągnięciu dojrzałości owocnik przybiera kształt rozgwiazdy i pęka na 4-6 ramion o koralowoczerwonym zabarwieniu. Jego dolna część jest porowata i biała lub białoszara. Uważa się, że pochodzi z Australii, Tasmanii i Nowej Zelandii. Przywędrował najprawdopodobniej wraz z ziemią i roślinami sprowadzonymi z Australii do Europy. W Polsce po raz pierwszy występowanie tego gatunku zaobserwowano w 1975 r. w okolicy Biłgoraja.

Nietypowy kształt dojrzałego owocnika spowodował, że grzyb ten otrzymał również kilka nazw potocznych takich jak: Palce Diabła, Ośmiornica lub Tasmański Diabeł.

W lasach Nadleśnictwa Wymiarki grzyb ten został zidentyfikowany w bezpośrednim sąsiedztwie Nysy Łużyckiej stanowiącej granicę z Republiką Federalną Niemiec, co rodzi domniemanie, że właśnie rzeka mogła być wektorem przeniesienia zarodników tego gatunku.

Informujemy także, że okratek australijski wydziela bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach padliny.