Laufen

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Reiten

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Skilanglauf

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Schlittenhunderennen

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

NOWA FORMA OCHRONY PRZYRODY

NOWA FORMA OCHRONY PRZYRODY

Z inicjatywy leśników z Nadleśnictwa Wymiarki Rada Gminy w Trzebielu podjęła uchwałę o ustanowieniu użytku ekologicznego pn. „Turzycowe bobrowisko”.

Jest to już szósty użytek ekologiczny zlokalizowany w granicach administracyjnych gminy Trzebiel i jednocześnie pierwszy znajdujący się na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo Wymiarki na terenie przedmiotowej gminy.

 

Fot. Szymon Grelak

 

Zgodnie z zapisami art. 42 ustawy o ochronie przyrody użytkami ekologicznymi są zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej - naturalne zbiorniki wodne, śródpolne i śródleśne oczka wodne, kępy drzew i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, starorzecza, wychodnie skalne, skarpy, kamieńce, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, ich ostoje oraz miejsca rozmnażania lub miejsca sezonowego przebywania.

 

Ustanowiony użytek ekologiczny obejmuje obszar znaturalizowanych łąk wilgotnych sąsiadujących z ciekiem Skrodzica o łącznej powierzchni 1,53 ha wykazujących ślady zabagnienia będących m.in. efektem działalności bobrów.

 

Celem ochrony jest zachowanie wartości krajobrazowych, potencjału przyrodniczego, specyficznych stosunków wodnych, zbiorowiska roślinnego oraz popieranie spontanicznych procesów naturalnych samoregulacji. Użytek zwiększa również potencjał retencyjny obszaru, szczególnie dla ubogich siedlisk borowych oraz stwarza optymalne warunki dla rozwoju wielu gatunków zwierząt, w szczególności dla bobrów oraz ptactwa wodno-błotnego.

Fot. Szymon Grelak

 

Inwentaryzacja botaniczna wykazała występowanie na obszarze użytku ekologicznego trzydziestu siedmiu gatunków roślin.

 

Należy nadmienić, że ochrona przyrody jest jednym z najważniejszych wyzwań obecnych czasów. Poczynione działania w nadleśnictwie wypełniają zarówno zapisy ustawy o ochronie przyrody, o lasach, jak również wpisują się w prowadzoną przez Lasy Państwowe strategię zrównoważonego rozwoju oraz szerokiego wykorzystania wszystkich funkcji lasów.

 

Szczegóły dotyczace użytku ekologicznego Turzycowe bobrowisko można znaleźć tutaj