Aktuelles
Aktuelles
Promocja współpracy transgranicznej
Promocja współpracy transgranicznej
W roku 2013 RDLP w Zielonej Górze zrealizowała projekt pod tytułem "Promocja współpracy transgranicznej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Landratsamt Bautzen Kreisforstamt".
W roku 2013 RDLP w Zielonej Górze zrealizowała projekt pod tytułem "Promocja współpracy transgranicznej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Landratsamt Bautzen Kreisforstamt". Partnerem projektu ze strony Saksonii jest Landratsamt Bautzen Kreisforstamt (Powiatowy Urząd Leśny Bautzen ) z siedzibą Kamenz.
W roku 2013 RDLP w Zielonej Górze zrealizowała projekt pod tytułem "Promocja współpracy transgranicznej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Landratsamt Bautzen Kreisforstamt".
Partnerem projektu ze strony Saksonii jest Landratsamt Bautzen Kreisforstamt (Powiatowy Urząd Leśny Bautzen ) z siedzibą Kamenz (http://www.landkreis-bautzen.de).
W ramach projektu zmodernizowano stronę internetową RDLP w Zielonej Górze, na której przygotowano informacje o partnerach projektu w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej i angielskiej.
Pod adresem www.zielonagora.lasy.gov.pl można znaleźć ciekawe wiadomości o lasach, przyrodzie i atrakcjach turystycznych. Są też niezbędne informacje jakie trzeba znać poruszając się po lasach, aktualności i ciekawostki oraz zapowiedzi najciekawszych wydarzeń. Stronie towarzyszy piękna szata graficzna, która zachęca do odwiedzania zielonogórskich lasów.
Projekt przyczynił się do nawiązania i rozwoju współpracy z leśnikami z Saksonii, i wniósł dużo nowego do wzajemnego zrozumienia leśników polskich i niemieckich. Dotyczy to nie tylko różnic w przepisach państwowych ale i landowych. W czasie trwania projektu zorganizowano spotkania tematyczne związane przede wszystkim z ochroną lasu przed szkodnikami sosny a zwłaszcza metody prognozowania. Drugi temat to ochrona lasu przed pożarami – organizacja służb w obszarze przygranicznym i możliwości wzajemnej pomocy w moniotorowaniu zagrożenia i akcjach gaśniczych.
Planowane jest też złożenie kolejnych wniosków. Marzy się nam wspólna aktywna mapa obszarów leśnych polsko-niemieckiego pogranicza, na której można byłoby aktualizować elementy gospodarki leśnej, ochrony przyrody, atrakcje turystyczne, szlaki np. konne czy rowerowe. W 2014 r. zorganizowane będą wspólne ćwiczenia wykrywania i gaszenia pożaru lasu. Dużym wyzwaniem jest wspólne monitorowanie zagrożenie od strony szkodliwych organizmów i przygotowanie wspólnych raportów na ten temat. W kolejce czekają historyczne mapy, obszary Natura 2000 i wiele, wiele ciekawych tematów.
Projekt „Promocja współpracy transgranicznej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Landratsamt Bautzen Kreisforstamt" był współfinansowany ze środków FMP przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej POLSKA-SAKSONIA 2007-2013.
Asset Publisher
TROPEM HISTORYCZNYCH LEŚNICZÓWEK
TROPEM HISTORYCZNYCH LEŚNICZÓWEK
W dniu 4 sierpnia 2021 r. w ostępach leśnych Nadleśnictwa Wymiarki gościli leśnicy z Niemiec.
Nasi zachodni koledzy "po fachu" zorganizowali kameralną, pieszą wędrówkę szlakiem historycznych leśniczówek, które funkcjonowały na tym terenie przed II wojną światową.
Trasa wyznaczona została na podstawie archiwalnej mapy obszarów nadleśnictwa z roku 1936
(tzw. mapa Messtischblatt 1: 25000).
Fragment mapy z zaznaczoną lokalizacją nieistniejącej leśniczówki
Piechurzy pokonali łącznie około 10 km, co w pełni wypełniło wcześniejsze założenia. Odszukane zostały miejsca, gdzie obecnie widoczne są pozostałości po dawnych zabudowaniach lub stojące budynki w pobliżu miejscowości, stanowiące obecnie własność prywatną.
Fotografia przedstawiająca wygląd nieistniejącej leśniczówki - obecnie toponim "Stare Leśniczówki"
W ostatnim etapie pobytu uczestnicy wydarzenia dotarli do siedziby Nadleśnictwa Wymiarki, gdzie mieści się również utworzone w 2011 r. Centrum Spotkań Leśników Polskich i Niemieckich. W trakcie rozmów nastąpiła wymiana informacji związana głównie z organizacją i funkcjonowaniem gospodarki leśnej w obu krajach.
Jednocześnie uzgodniono, że w przypadku zniesienia ograniczeń sanitarnych związanych z pandemią COVID-19, zorganizowana zostanie w 2022 r. podobna wędrówka leśników z Polski i Niemiec, uwzględniająca ciekawe miejsca przyrodnicze oraz historyczne.
Autor: J.Karwański