Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

LANDSCHAFTSSCHUTZGEBIETE

Es stellt sich als Ziel das Waldökosystem und seltene Tier- und Pflanzengattungen zu erhalten.

Im Gebiet der Oberförsterei Wymiarki befinden sich 5 Naturschutzgebiete mit einer Gesamtfläche von 236,55 ha (Stand vom 1.01.2014). Hierzu gehören:

  • 1 Waldschutzgebiet,
  • 3 Torfmoorschutzgebiete,
  • 1 Pflanzenschutzgebiet.

Zu den wichtigsten Schutzgebieten unter dem pflanzensoziologischen und floristischen Aspekt gehören die Naturschutzgebiete „Wrzosiec"„Żurawie Bagno" i „Przygiełkowe Moczary" sowie "Nad Młyńską Strugą" und "Zacisze". Sie schützen die am Rande ihrer europäischen Ausdehnung   vorkommenden Pflanzen mit atlantischem Ausdehnungstyp wie die Glockenheide oder das Braune Schnabelried, die in der Polnischen Roten Liste bedrohter Pflanzenarten (Kaźmierczakowa, Zarzycki 2001) ausgewiesen sind.     

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

PRÓBA ZWALCZENIA INWAZYJNEGO NEOFITU

PRÓBA ZWALCZENIA INWAZYJNEGO NEOFITU

Tawuła kutnerowata (Spiraea tomentosa) – roślina pochodząca z Ameryki Północnej, gdzie występuje na wilgotnych wrzosowiskach i łąkach, głównie na podłożu torfowym stała się poważnym problemem dla leśników gospodarujących na terenach zachodniej Polski.

Pierwsze wzmianki o introdukcji tawuły kutnerowatej w naszym kraju pochodzą z 1806 r. z ogrodu botanicznego w Krakowie. Również dane historyczne potwierdzają, że gatunek ten już w XIX wieku występował na terenie Borów Dolnośląskich.
W rejonie tym gatunek ten wykorzystywany był jako roślina ozdobna oraz do umacniania linii brzegowej stawów rybnych i rowów. Tawuła kutnerowata w szybkim tempie zwiększa liczbę stanowisk oraz zajmowaną powierzchnię przez co zaliczona została do gatunków silnie ekspansywnych.

Łany tawuły kutnerowatej (Fot. J. Karwański)

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki szczególnie na obszarach uwilgotnionych, w miejscu starych stawów rybnych lub dawnych torfowisk tawuła kutnerowata stała się gatunkiem bardzo uciążliwym ale również powszechnym.

W bieżącym roku na terenie Nadleśnictwa Wymiarki w ramach unijnego projektu „Opracowanie metod zwalczania dla minimum 10 inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem działań pilotażowych w terenie”, przystąpiono do testowania sposobów zwalczania tawuły kutnerowatej. Projekt realizowany jest przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i konsorcjum: Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego oraz Firmy Eco Future.

W miesiącu czerwcu 2021 r. na wytypowanych powierzchniach próbnych zespół pod kierownictwem dr inż. Blanki Wiatrowskiej z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz dr hab. Doroty Michalskiej-Hejduk z Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadził próbę zwalczenia tawuły kutnerowatej. Na jednej powierzchni wykonano wyrywanie roślin, na kolejnej koszenie tawuły. Powierzchnie zabezpieczono wykoszonym pasem buforowym o szerokości 5 metrów.

 Zdjęcia z drona (Fot. T. Mroczkowski)

Działania w zakresie testowania metod zwalczania tawuły kutnerowatej będą kontynuowane i mamy nadzieję, że w efekcie pozwolą na skuteczne ograniczenie presji środowiskowej tego gatunku.

 

Autor: J.Karwański