Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

UROCZYSTA NARADA GOSPODARCZA

UROCZYSTA NARADA GOSPODARCZA

W dniu 8 lipca 2022 r. w biurowcu Nadleśnictwa Wymiarki odbyła się uroczysta narada połączona z obchodami Dnia Leśnika.

Narada stanowiła okazję do przekazania pracownikom podziękowań oraz wręczenia awansów służbowych. W uznaniu zasług dwóch leśniczych zostało uhonorowanych przez Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze odznaką "Zasłużony dla Leśnictwa Zielonogórskiego" I i II stopnia. Wyróżnienia otrzymali odpowiednio Pan Władysław Babula – leśniczy leśnictwa Wymiarki oraz Pan Marian Zuba - leśniczy leśnictwa Przewóz.

Odznaczenia wręcza Naczelnik Wydziału Kadr i Organizacji RDLP w Zielonej Górze Pan Zbigniew Dymek (fot. J. Kazimir)

Odzanczenie dla Pana Mariana Zuby (fot. J. Kazimir)

 

W uroczystości uczestniczył również emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki Pan Edward Koszałka. W trakcie obchodów Dnia Leśnika nastąpiło także oficjalne pożegnanie Pana Mariana Zuby, który w bieżącym miesiącu przechodzi na zasłużoną emeryturę. Pan Marian rozpoczął pracę w Lasach Państwowych w dniu 1 września 1977 r., kiedy został zatrudniony na stanowisku stażysty w Nadleśnictwie Myślibórz, a później objął stanowisko podleśniczego. Do obsady Nadleśnictwa Wymiarki dołączył 1 maja 1989 roku i zajmował następujące stanowiska: podleśniczy ds. łowieckich, podleśniczy leśnictwa Włochów i leśniczy leśnictwa Przewóz. Przepracował w Lasach Państwowych ponad 45 lat – GRATULUJEMY !!!

Podczas uroczystego pożegnania Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki Zdzisław Woźny w imieniu swoim oraz załogi złożył na ręce szacownego emeryta wyrazy szczerego podziękowania za wieloletnią sumienną i nienaganną pracę dla dobra Lasów Państwowych. Wyraził także nadzieję, iż będzie utrzymywał kontakt z nadleśnictwem i brać udział we wspólnych spotkaniach.

Czas pożegnania zobowiązał jednocześnie do przekazania obowiązków następcy na stanowisku leśniczego leśnictwa Przewóz, którym został Pan Rafał Richert. Symbolicznego przekazania leśnictwa dokonał odchodzący na zasłużoną emeryturę leśniczy, wręczając swojemu następcy cechówkę  stanowiącą rodzaj „pieczęci leśniczego”.

Zmiana na stanowisku leśniczego (fot. J. Kazimir)

Panu Marianowi życzymy dużo zdrowia oraz spełnienia wszystkich marzeń i planów, natomiast Panu Rafałowi satysfakcji z zajmowanego stanowiska oraz wszelkiej pomyślności.