Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Sprzedaż bezpośrednia tusz dziczyzny

Nadleśnictwo Wymiarki zaprasza wszystkich chętnych do punktu sprzedaży bezpośredniej (PBS) zlokalizowanego w Wymiarkach. Nasz punkt oferuje dziczyznę pozyskaną na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny zarządzanego przez naszą jednostkę.

PBS stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie klientów pragnących skorzystać z ekologicznego i najzdrowszego obecnie na rynku mięsa, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Naszym celem jest również promocja walorów smakowych dziczyzny oraz upowszechnianie jej spożycia.

Dlaczego dziczyzna?

Zainteresowania kulinarne konsumentów ukierunkowane są coraz częściej na żywność naturalną, wytwarzaną bez dodatków chemicznych. Ogromny potencjał w sprostaniu tych oczekiwań tkwi w dziczyźnie. Pod wieloma względami mięso zwierząt łownych żyjących w naturze jest bardziej atrakcyjne od mięsa zwierząt domowych. Do najważniejszych jego atutów należą niewątpliwie cechy sensoryczne i wartość żywieniowa.

Dziczyzna zawiera proporcjonalnie mniejszą ilość tłuszczu w porównaniu z mięsem wieprzowym. Tkankę tłuszczową zwierząt łownych charakteryzują komórki o małej średnicy. W znacznym stopniu tłuszcz jest rozmieszczony śródmięśniowo, pomiędzy pęczkami włókien mięśniowych, co sprzyja poprawie soczystości mięsa.

Ponadto surowiec mięsny pochodzący od zwierząt łownych, dzięki nieograniczonemu dostępowi do zróżnicowanej pod względem składu chemicznego paszy naturalnej, w porównaniu z mięsem zwierząt hodowlanych, zawiera około czterokrotnie więcej witamin i związków mineralnych co dodatkowo podnosi jego wartość żywieniową. W przypadku dziczyzny poziomy oznaczonych witamin: B1, B2, B5 oraz B6 były wyraźnie wyższe niż w mięsie wołowym czy wieprzowym.   

Nadleśnictwo Wymiarki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym sprzedaje nieskórowane tusze zwierzyny łownej (jeleni). Tusze sprzedawane są sezonowo, więc ich dostępność jest uzależniona od pory roku. Zamówienia realizowane są na bieżąco w zależności od aktualnie realizowanego pozyskania zwierzyny.

Dostępność dziczyzny w ciągu roku w Nadleśnictwie Wymiarki

Gatunek

Miesiąc

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Jeleń

 

 

 

 

 

 

 

Od 21.08.

 

 

 

 

 

Sprzedaż bezpośrednia tusz zwierząt łownych (zwierzyny grubej) prowadzona

jest w Punkcie Sprzedaży Bezpośredniej (PSB) w miejscowości Wymiarki przy

ul. Leśnej 7, 68-131 Wymiarki.

 

Sprzedaż prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15. 00 przez leśniczego ds. łowieckich obwodu nr 227.

 

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonu:

  • 530 857 783 - Pan Jarosław Karwański Zastępca nadleśniczego,
  • 692 412 653 - Pan Robert Wachulski leśniczy ds. łowieckich obwodu nr 227,

SKŁADANIE ZAMÓWIEŃ NA TUSZĘ

  1. Zamówienie można składać pisemnie na adres siedziby Nadleśnictwa Wymiarki, ul. Łąkowa 1, 68-131 Wymiarki, na adres e-mail: wymiarki@zielonagora.lasy.gov.pl lub osobiście w siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki.
  2. Zamówienie musi zawierać dane zamawiającego (imię, nazwisko, adres, telefon, gatunek, ilość sztuk zamawianej zwierzyny).
  3. Po złożeniu zamówienia klient drogą telefoniczną lub poprzez e-mail otrzymuje informację o możliwości zrealizowania zamówienia.
  4. W przypadku większej liczby klientów obowiązywać będzie kolejność nadesłanych zamówień.

Aktualny cennik sprzedaży tusz zwierzyny łownej pozyskanej na rzecz innych osób i podmiotów w ramach sprzedaży bezpośredniej w OHZ Nadleśnictwa Wymiarki:

 

Gatunek i rodzaj zwierzyny

cena netto za 1 kg tuszy w skórze

Klasa Jakości

I

II

 

Jeleń - byk

10,00

8,00

 

Jeleń - łania

10,00

8,00

 

Jeleń - cielę

10,00

8,00

 
 
 

Preferowana płatność przy pomocy kart płatniczych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich koneserów dziczyzny do skorzystania z naszej oferty!

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Projekt ochrona przeciwpożarowa w lasach - kontynuacja

Projekt ochrona przeciwpożarowa w lasach - kontynuacja

Tytuł Projektu: Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów (PPOŻ2)

Podmioty realizujące projekt:

  • Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państowe - Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych
  • 153 nadleśnictw z 17 RDLP

Okres realizacji: 2024-2028

Cel główny projektu:

Celem projektu jest poprawa sprawności systemu wczesnego ostrzegania, prognozowania i szybkiego reagowania w sytuacji wystąpienia zagrożeń związanych z pożarami lasów pozostających w zarządzie PGL LP.

Cele szczegółowe:

  • zwiększenie powierzchni leśnych objętych monitoringiem poprzez budowę, przebudowę i remont dostrzegalni przeciwpożarowych;
  • sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia za pomocą systemu monitorującego, obejmującego obszary leśne jak i poza lasami;
  • poprawa dokładności prognozowanie zagrożenia pożarowego na podstawie danych meteorologicznych;
  • skuteczne przystępowanie do gaszenia pożarów z udziałem sprawnego technicznie, nowoczesnego sprzętu poprzez zakup samochodów patrolowo-gaśniczych;
  • zwiększenie dostępności miejsc zaopatrzenia w wodę, przydatne do ograniczania, rozprzestrzeniania, gaszenia i dogaszania pożarów lasów poprzez budowę, przebudowę i remont punktów czerpania wody.

Planowane działania:

W ramach projektu będą realizowane następujące działania:

  • rozwój i modernizacja systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń, w tym:

    - budowa, przebudowa i remont dostrzegalni przeciwpożarowych,

    - budowa i modernizacja masztów, wspierających funkcjonowanie systemu do lokalizacji pożarów,

    - budowa i doposażenie stacji meteorologicznych,

    - zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego identyfikację i lokalizację pożarów oraz doposażenie PAD.

  • wsparcie techniczne systemu ratowniczo-gaśniczego na wypadek wystąpienia pożarów lasów, w tym:

     - zakup samochodów patrolowo-gaśniczych;
     - budowa, przebudowa i remont punktów czerpania wody.

Projekt stanowi kontynuację działań realizowanych przez Lasy Państwowe w ramach projektu współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Planowane rezultaty projektu:

  • Liczba wspartych obiektów dla celów ochrony przed pożarami lasów (dostrzegalnie przeciwpożarowe, maszty przekaźnikowe, maszty METEO) – 77 szt.
  • Liczba zakupionych urządzeń wspierających system ochrony przed pożarami lasów (system do lokalizacji pożarów, doposażenie PAD, stacje METEO, samochody) – 199 szt.
  • Liczba PCW (punkty czerpania wody) wybudowanych, przebudowanych lub wyremontowanych – 151 szt.

Bezpośrednimi odbiorcami projektu są nadleśnictwa, w których użytkowane będą powstałe lub modernizowane w projekcie obiekty oraz zakupiony z jego środków sprzęt. Innymi interesariuszami projektu będą podmioty, których zadaniem jest prowadzenie działań na rzecz ochrony przyrody lub nadzór nad obszarami chronionymi. Będą to zatem, poza jednostkami Lasów Państwowych, organy administracji publicznej odpowiedzialne za zadania związane z ochroną przyrody (RDOŚ, GDOŚ, parki narodowe, gminy, organy wydające decyzje administracyjne), pośrednio także jednostki korzystające z rezultatów projektu i wypracowanej wiedzy i doświadczeń (Straż Pożarna, OSP), okoliczni mieszkańcy, jak również ogół społeczeństwa.

Planowana wartość projektu:

  • Całkowity koszt realizacji projektu: 160 309 276,71 zł
  • Kwota wydatków kwalifikowalnych: 116 581 733,78 zł
  • Kwota dofinansowania z UE: 92 927 299,99 zł
  • Poziom dofinansowania: 79,71%

W ramach projektu w Nadleśnictwie Wymiarki powstanie 1 nowy punkty czerpania wody w leśnictwie Zabłocie

Zadanie obejmuje budowę szczelnego zbiornika wody dla celów pożarowych wraz z miejscem poboru wody.

#FunduszeUE