Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
Ćwiczenia przeciwpożarowe na terenie Składu Potok – kluczowa współpraca służb
Ćwiczenia przeciwpożarowe na terenie Składu Potok – kluczowa współpraca służb
W dniu 25 kwietnia 2025 roku na terenie wojskowego składu w Potoku przeprowadzono ćwiczebny alarm pożarowy, który miał na celu sprawdzenie skuteczności współpracy pomiędzy Państwową Strażą Pożarną (PSP), Wojskową Strażą Pożarną (WSP) oraz Lasami Państwowymi reprezentowanymi przez Nadleśnictwo Wymiarki. Ćwiczenia pokazały, jak ważne jest skoordynowane działanie w sytuacjach kryzysowych.
Scenariusz zakładał rozprzestrzenianie się ognia w magazynie z koniecznością ewakuacji osób poszkodowanych, co wymusiło natychmiastową reakcję służb. Strażacy PSP i WSP, działając ramię w ramię, przeprowadzili skuteczną akcję gaśniczą, wykorzystując specjalistyczny sprzęt oraz techniki taktyczne. Kluczowym aspektem było także wsparcie Lasów Państwowych, które dostarczyły niezbędne informacje dotyczące warunków terenowych oraz potencjalnych zagrożeń związanych z pobliskimi obszarami leśnymi.
"Współpraca między różnymi służbami ratowniczymi jest kluczowa. Im lepiej się znamy i współdziałamy, tym skuteczniej możemy chronić ludzi i mienie"- Komendant miejscowej jednostki WSP
Komendant miejscowej jednostki WSP podkreślił, że tego typu ćwiczenia są niezbędne do utrzymania najwyższego poziomu gotowości operacyjnej.
Ćwiczenia zakończyły się sukcesem, a ich wyniki zostaną wykorzystane do dalszych analiz oraz udoskonalenia procedur operacyjnych. Regularne tego typu inicjatywy wzmacniają nie tylko zdolności reagowania, ale także budują wzajemne zaufanie pomiędzy służbami, co w sytuacji rzeczywistego zagrożenia może okazać się decydujące.