Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kolejny raz wsparliśmy Szlachetną Paczkę

Kolejny raz wsparliśmy Szlachetną Paczkę

Pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki ponownie przyłączyli się do "Szlachetnej Paczki".

Dzięki zbiórce zorganizowanej wśród pracowników nadleśnictwa udało się pomoc rodzinie czasowo zamieszkującej w Domu Samotnej Matki w Zielonej Górze. Zebrane środki pozwoliły zaspokoić niezbędne potrzeby rodziny, która w najbliższym czasie zamierza opuścić obecne miejsce pobytu i rozpocząć "wszystko od nowa". Przekazana pomoc w dużym stopniu ułatwi nowy lepszy start.  W paczce znajdowały się między innymi produkty żywnościowe, środki czystości, wyposażenia mieszkania, obuwie, odzież zimowa oraz "szczególne upominki"-drobiazgi, o których marzą członkowie Rodziny i mogą ich szczególnie ucieszyć.

Akcja Szlachetna Paczka odbywa się pod hasłem Lubię ludzi. W tzw. Weekend Cudów (10-11 grudnia) wolontariusze dotatarli do 15 482 rodzin w potrzebie. Łączna wartość przekazana w paczkach wyniosła 59 899 138 zł. Mamy nadzieję, że dzięki ogromnym sercom pracowników nadleśnictwa oraz Szlachenej Paczce, święta rodziny pomimo wielu trosk będą spokojne,radosne i upłyną w rodzinnej atmosferze.

Tylko razem możemy sprawić, że poruszających historii, jak te opisane rok rocznie na stronie Szlachetnej Paczki , będzie tylko mniej.

PAMĘTAJ TY TEŻ MOŻESZ POMÓC. A DOBRO POWRACA.