Asset Publisher
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Asset Publisher
OŚWIADCZENIE NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA WYMIARKI
OŚWIADCZENIE NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA WYMIARKI
W związku z informacjami jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej w zakresie rzekomo planowanej wycinki drzew z gatunku grab pospolity w wieku powyżej 300 lat na terenie naszej jednostki, jako Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki oświadczam.
Jedynym miejscem gdzie zinwentaryzowano na gruntach Skarbu Państwa będących w zarządzie Nadleśnictwa Wymiarki graba pospolitego (Carpinus betulus L.) w wieku przekraczającym 300 lat jest powierzchnia zlokalizowana w województwie lubuskim, powiecie żagańskim, gminie Iłowa – obszar wiejski, obręb ewidencyjny Borowe, działka nr 616. Znajduje się tam pomnik przyrody o nazwie „Grab z jamą” ustanowiony w dniu 04.04.2013 r. na podstawie Uchwały Nr 211/6/XXIII/13 Rady Miejskiej w Iłowej z dnia 12 marca 2013 r.
Jest to obszar położony w sąsiedztwie dawnego zwierzyńca zwanego Gajem Klementyny utworzonego około 1840 r. Działania leśników w ramach prowadzonej, zrównoważonej gospodarki leśnej ukierunkowane są na przywrócenie parkowego charakteru tych drzewostanów i zostały rozpoczęte w 2002 roku. W 2025 r. zrealizowane zostały prace leśne, które nie wpłynęły w żaden negatywny sposób na istniejący pomnik przyrody, który był i nadal będzie chroniony przez leśników.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki
Zdzisław Woźny