Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Pracownik Nadleśnictwa Wymiarki z I nagrodą w konkursie fotograficznym!

Pracownik Nadleśnictwa Wymiarki z I nagrodą w konkursie fotograficznym!

Z radością informujemy, że nasz kolega, Jakub Kazimir, pracownik Nadleśnictwa Wymiarki, zdobył I nagrodę w kategorii „Leśny krajobraz” w konkursie fotograficznym „Las w obiektywach leśników” 2025. Jego zwycięska praca, zatytułowana „Planeta woda”, zachwyciła jury swoją kompozycją, grą światła oraz unikalnym spojrzeniem na leśny ekosystem.

Konkurs „Las w obiektywach leśników” od lat cieszy się dużym uznaniem i przyciąga fotografów związanych z leśnictwem z całej Polski. W tegorocznej edycji uczestnicy rywalizowali w kilku kategoriach, prezentując piękno polskich lasów i ich otoczenia w różnych ujęciach. Zdjęcie Jakuba Kazimira wyróżniło się spośród nadesłanych prac, ukazując zamarzniętą taflę wody z lotu ptaka. Obraz wymalowany na lodzie przypomina lodowe kwiaty w surowym, monochromatycznym kadrze.

To wyjątkowe wyróżnienie stanowi nie tylko osobisty sukces naszego kolegi, ale również powód do dumy dla całego Nadleśnictwa Wymiarki. Gratulujemy Jakubowi i życzymy mu dalszych sukcesów w fotografii oraz pracy na rzecz ochrony polskich lasów!

Zapraszamy do podziwiania nagrodzonej fotografii oraz do śledzenia naszych aktualności.