Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

578 710 360 lub 530 857 783

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zimowe pejzaże

Zimowe pejzaże

Niespotykane wzornictwo środowiskowe kreślone zimową aurą, zarejestrowane bezzałogowym statkiem powietrznym wyposażonym w kamerę

Opady śniegu jakie wystąpiły w styczniu 2023 r. na terenie Nadleśnictwa Wymiarki i utrzymująca się mroźna pogoda sprawiły, że w lasach pojawiły się piękne krajobrazy, z których korzystać może wielu miłośników przyrody. Świeża pokrywa śniegu w wielu przypadkach sprawia poczucie czystości czy wręcz sterylności środowiskowej. Natura tworzy bardzo ciekawe, a niekiedy nawet zaskakujące konfiguracje widokowe, przysparzając wielu wrażeń estetycznych.

Staw przy Nadleśnictwie Wymiarki

Zimowa aura w lesie przyciąga wielu spacerowiczów oraz fotografów. Zalegająca pokrywa śnieżna spełnia także wiele funkcji środowiskowych. Z ekologicznego punktu widzenia opady śniegu mocno zwiększają tzw. powierzchniową retencję wody, której w ostatnich latach mamy ogromny deficyt. Gruba warstwa śniegu zapobiega także głębokiemu przemarzaniu ziemi, zabezpieczając tym samym uprawy rolne przed stratami.

Prezentujemy kilka ciekawych ujęć wykonanych z drona dokumentujących stan mokradeł lub obiektów retencyjnych zlokalizowanych w sąsiedztwie siedziby Nadleśnictwa Wymiarki.

Ekosystem mokradłowy przy Nadleśnictwie Wymiarki

Są to obiekty powszechnie znane okolicznym mieszkańcom, jednakże ich ujęcia z lotu ptaka sprawiają, że postrzegane są z zupełnie z innej perspektywy.

Ekosystem mokradłowy przy Nadleśnictwie Wymiarki

Autor. J.Karwański