Asset Publisher
WALDBRANDGEFAHREN
Die Wälder in der Oberförsterei Wymiarki gehören zu der 1. (höchsten) Kategorie der Brandgefahrskala.
Mit der Waldbrandgefahr haben wir dann zu tun, wenn Bedingungen vorkommen, welche einen unkontrollierten Brennvorgang ermöglichen und einen Löscheinsatz erfordern.
Asset Publisher
Platforma lęgowa dla sokoła wędrownego zamontowana
Platforma lęgowa dla sokoła wędrownego zamontowana
Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki w dniu 22 listopada 2020 r. zamontowana została platforma lęgowa dla sokoła wędrownego.
Nadrzewna populacja sokoła wędrownego wyginęła w Polsce wskutek zatrucia środowiska. Ostatnie gniazda stwierdzono w 1964 r. Pomimo zaprzestania używania silnie toksycznego środka DDT powszechnego w rolnictwie, leśny ekotyp tego gatunku nie odradzał się. Obecnie leśna populacja tego gatunku w Polsce szacowana jest na 30 par lęgowych.
Sokół wędrowny wbrew nazwie gatunkowej prowadzi w większości przypadków osiadły tryb życia. Odstępstwo od tej reguły obserwowane jest w populacjach występujących na północy zasięgu gatunku.
Sokół wędrowny od wieków wykorzystywany jest w sokolnictwie. Był najczęściej układanym ptakiem drapieżnym w czasach starożytnych. Uznany został za najszybszego ptaka na Ziemi. Największa zmierzona prędkość w locie nurkowym podczas polowania wyniosła 389 km/h.
Inicjatywa leśników ukierunkowana na rzecz ochrony przyrody jest również częścią badań naukowych prowadzonych przez jednego z zielonogórskich leśników w ramach rozprawy doktorskiej, dotyczącej nadrzewnej populacji sokoła wędrownego.
Montaż platformy lęgowej Fot. Mariusz Urban
Z uwagi na fakt, że nasi zachodni sąsiedzi doczekali się już całkiem ustabilizowanej populacji nadrzewnego sokoła wędrownego, platforma został zamontowana w drzewostanie sąsiadującym z Republiką Federalną Niemiec. Być może sąsiedztwo to będzie szczęśliwe i przyczyni się do wzbogacenia lubuskich lasów o nowych mieszkańców, na których czeka profesjonalnie przygotowane lokum.