Asset Publisher Asset Publisher

FORESTS OF THE FOREST DISTRICT

The Wymiarki Forest District is a district located on the outer edge of all 20 units of Regional Directorate of State Forests. Forests of the District are located in the Lower Silesian Wilderness (Bory Dolnośląskie), one of the largest forest complexes in the country.

The territorial scope of the Forest District is 33,187 ha. Its overall area is 23,947.58 ha, including the forest area of 23,011.77 ha.  The forestation comprises 69.5%. There are 48 employees in the Forest District, 29 of them are filed workers.

The forests are dominated by even-aged pine monocultures. The average forest stand age is 54 years. The average forest stand growth rate is 6.65 m3/ha. The average abundance of forests stands has increased during the last decade to the current 219 m3/ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Dzień Ziemi z najmłodszymi

Dzień Ziemi z najmłodszymi

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki odwiedzili Przedszkole Miejskie w Gozdnicy, by wspólnie z dziećmi uczcić to wyjątkowe święto przyrody.

Podczas zajęć edukacyjnych najmłodsi dowiedzieli się, jak na co dzień dbać o naszą planetę. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o segregowaniu odpadów, oszczędzaniu wody i energii. Szczególną uwagę leśniczy zwrócił na zagrożenia, jakie dla zwierząt i owadów stanowią śmieci pozostawione w lesie. Plastikowe butelki, puszki czy foliowe torby mogą być śmiertelną pułapką dla małych stworzeń,
a rozkładające się odpady zatruwają glebę i wodę. Dlatego tak ważne jest, by nie zostawiać po sobie śladów w naturze – nawet najmniejsze śmieci mają ogromne znaczenie.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczne działanie – wszyscy wspólnie udali się na spacer po okolicy, by pozbierać śmieci. Mali ekolodzy z entuzjazmem wzięli udział w akcji, pokazując, że troska o środowisko zaczyna się od prostych gestów.

Warto pamiętać, że każdy z nas, nawet nie wychodząc z domu, może zadbać
o środowisko. Wystarczy zakręcać wodę podczas mycia zębów, wyłączać niepotrzebne światła, unikać plastikowych opakowań czy korzystać z wielorazowych toreb. Równie ważne jest sadzenie roślin, segregacja śmieci oraz rezygnacja
z samochodu na rzecz spaceru lub roweru, gdy to możliwe. To drobne zmiany, które – wprowadzane codziennie – mają ogromne znaczenie dla naszej planety.

Takie inicjatywy jak ta w Gozdnicy nie tylko poszerzają wiedzę dzieci o przyrodzie, ale także uczą odpowiedzialności i szacunku do natury. Dzień Ziemi był więc nie tylko lekcją ekologii, ale też doskonałą okazją do wspólnego działania na rzecz czystszego świata.