Asset Publisher Asset Publisher

Lasy regionu

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zarządza gruntami leśnymi (zalesionymi i niezalesionymi ) w imieniu Skarbu Państwa na obszarze ponad 71 344 km².Grunty leśne zalesione (czyli głównie drzewostany) stanowią 69 796 km² natomiast obszar przyszłych upraw (grunty leśne niezalesione) zajmuje powierzchnię 1 548 km². Zasięg terytorialny Polski wynosi 322 575 km². Lasy Państwowe gospodarują więc drzewostanami pokrywającymi blisko 22 % całego kraju.

W celu usprawnienia systemu zarządzania tereny nadzorowane przez Lasy Państwowe  podzielono na siedemnaście regionów, do administrowania którymi powołano regionalne dyrekcje Lasów Państwowych (w skrócie rdLP). Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze obejmuje swym zasięgiem grunty położone przede wszystkim na terenie województwa lubuskiego i tylko w niewielkim stopniu (ok. 5%) na terenie ościennych województw – wielkopolskiego (4,91%)  i dolnośląskiego (0,20%). Powierzchnia RDLP w Zielonej Górze, wynosi 4 533 km²  (stan na koniec 2022 r.), z tego 4 394 km²  to powierzchnia leśna. Tylko  140 km²  stanowi powierzchnię nieleśną, tj. grunty rolne, wody, nieużytki, tereny osiedlowe i komunikacyjne.

 

Poniżej prezentowane są dane powierzchniowe dotyczące lasów wszystkich form własności w zasięgu terytorialnym RDLP w Zielonej Górze:

łączna powierzchnia lasów  - 4 401 km²,
lasy publiczne czyli zarządzane przez Lasy Państwowe, KOWR, gminy itp.  -  4 290 km²,
lasy prywatne – 110 km².

Zasięg terytorialny wynoszący 8,8 tys. km² powoduje znaczne zróżnicowanie przestrzenne i przyrodnicze kompleksów leśnych. Lesistość RDLP w Zielonej Górze wynosi blisko 50%. Lesistość w regionie waha się od 29% w Nadleśnictwie Szprotawa, aż do 72% w Nadleśnictwie Bytnica.

Według danych na rok 2023 r. przeciętny zapas drewna na 1 ha wynosi 266 m3,  a przeciętny wiek lasów w RDLP w Zielonej Górze osiągnął 58 lat.

Największe zwarte obszary leśne występują w południowo-zachodniej części RDLP - są to Bory Dolnośląskie oraz w północno-zachodniej części – Puszcza Rzepińska.

Wg. regionalizacji przyrodniczo - leśnej Polski lasy RDLP w Zielonej Górze swoim zasięgiem obejmują obszar dwóch krain: Wielkopolsko - Pomorskiej (III) i Śląskiej (V). Zróżnicowanie geograficzne, klimatyczne i glebowe powoduje, iż w zasięgu RDLP w Zielonej Górze występują wszystkie typy siedliskowe lasu charakterystyczne dla terenów nizinnych.

Ryc. Zasięgi nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze na tle numerycznego modelu pokrycia terenu.

Lesistość RDLP w Zielonej Górze wynosi blisko 50%. Jest to region o najwyższej lesistości w Polsce.

 

W strukturze lasów RDLP dominują gatunki iglaste, które stanowią 79,5% powierzchni wszystkich drzewostanów. Gatunki liściaste zajmują natomiast 20,5% powierzchni. Do głównych gatunków lasotwórczych należą: sosna – 78 %, dąb – 5 %, buk – 2%, świerk – 1,5%,  jesion, klon - razem 0,5%, brzoza i grab – 6 %, olsza – 4 %,  osika, topola, lipa, wierzba robinia  – razem 3 %. W lasach sporadycznie spotkać można także szereg innych gatunków drzew i krzewów stanowiących cenne biocenotycznie domieszki.

Na terenie RDLP w Zielonej Górze 32% powierzchni lasów zostało zaliczonych do przynajmniej jednej z kategorii lasów ochronnych.

Teren działania RDLP w Zielonej Górze należy do obszarów kraju o nieznacznym stopniu uprzemysłowienia. Znajduje się tu niewiele zakładów przemysłowych, których oddziaływanie na środowisko mogłoby prowadzić do osłabienia kondycji drzewostanów.

 

 

 

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nielegalny off-road w lesie

Nielegalny off-road w lesie

Skuteczne działania strażników leśnych pozwoliły ująć na gorącym uczynku dwóch amatorów rajdów terenowych.

Wraz z poprawą pogody oraz budzącą się wiosną wzrasta liczba osób odwiedzających nasze lasy. Niestety nie każdy z Nas korzysta z dobrodziejstw natury zgodnie z prawem. Wjazd terenowymi pojazdami do lasu przez miłośników ekstremalnej jazdy w lasach staje się rosnącym problemem w całej Polsce. Coraz częściej proceder ten generuje konflikty z osobami korzystającym z uroków naszych leśnych ostępów lub mieszkańcami zabudowań zlokalizowanych w sąsiedztwie lasów. Nie inaczej jest także na terenie Nadleśnictwa Wymiarki, gdzie nasilił się ten aspekt szkodnictwa leśnego.

Patrol Straży Leśnej z Nadleśnictwa Wymiarki na terenie Leśnictwa Zabłocie zatrzymał dwa samochody terenowe, które próbowały podjeżdżać pod stromą skarpę.

Kierowcy pojazdów zostali zatrzymani, a każdy z nich został ukarany mandatem na podstawie art. 161 kw(„kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny”) oraz art. 153 kw.kto w nienależącym do niego lesie (…) zdziera darń podlega karze grzywny”.

Jazda po lesie wskazanymi pojazdami bardzo często niszczy runo leśne, glebę a także drogi leśne których budowa bardzo często, pochłonęła znaczne nakłady finansowe. Drogi takie  utrzymywane są w odpowiednim stanie technicznym również dla potrzeb służb ratowniczych w przypadku wystąpienia pożarów lasu. Uszkodzone drogi leśne są też utrudnieniem dla turystów pieszych i rowerzystów, czy osób biegających w lesie. Niezmierne szkodliwie z przyrodniczego punktu widzenia są straty wyrządzone w obszarach wodno - błotnych, które często są stanowiskami rzadkich i chronionych roślin. Płoszone są również zwierzęta, które są naturalnymi mieszkańcami lasów.

W związku z powyższym apelujemy o przestrzeganie aktualnego porządku prawnego związanego z wjazdem pojazdów silnikowych do lasu. Las jest dobrem ogólnonarodowym, a jedną z misji leśników jest takie gospodarowanie zasobami leśnymi aby pozostawić je w jak najlepszym stanie dla następnych pokoleń.

Prosimy o zachowanie zdrowego rozsądku – nie niszczcie naszej przyrody!