Web Content Display
Zanocuj w lesie
„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 1 maja do dyspozycji miłośników bushcraftu i survivalu Lasy Państwowe udostępniły ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach. Dotychczas takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46.
Nadleśnictwo Wymiarki wyznaczyło w ramach Programu „Zanocuj w lesie” dwa obszary w leśnictwach Wymiarki i Zabłocie o łącznej powierzchni ok. 1500 ha, na których od 01.05.2021r. miłośnicy buschcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji mBDL Android lub iPhone, gdzie z menu ożna wybrać – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego. W aplikacji mBDL można pobrać mapę offline.
Celem programu jest umożliwienie rozproszonego biwakowania na obszarze leśnym bez przygotowania przez nadleśnictwo infrastruktury biwakowej.
Program „Zanocuj w lesie” powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i survival. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i survivalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
-
informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.
-miejsce przy wiacie w oddz. 102, przy drodze Wymiarki-Lipna
-oraz polana w oddz. 255 w pobliżu stawu
Na obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie" dopuszcza się możliwość używania kuchenek gazowych zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie. -
mapą okresowego zakazu wstępu do lasu Zakazy wstępu do lasu. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
-
zasadami bezpiecznego korzystania z lasu Zasady korzystania z terenów leśnych
-
z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Na mapach powyżej kolorem czerwonym zakreślono fragmenty drzewostanów, w których mogą być prowadzone aktualnie prace gospodarcze. Zakaz wstępu w terenie oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawiane przy drogach i szlakach w rejonach prac.
-
z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
-
W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które obwody łowieckie wyłączone z dzierżawienia (OHZ) mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!
a. Obszar w leśnictwie Wymiarki – OHZ 227
b. Obszar w leśnictwie Zabłocie – OHZ 230
-
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (materiały do pobrania ponżej) oraz przesłanie go na adres wymiarki@zielonagora.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Anna Basiura: tel. 795 533 825
e-mail: anna.basiura@zielonagora.lasy.gov.pl
preferowany kontakt mailowy
UWAGA
Już teraz możesz podzieliś się swoimi opiniami odnośnie wprowadzonej przez Lasy Państwowe akcji pt; "Zanocuj w lesie". Wejdź do zakładki Ankieta - to zajmie tylko 10min.
Materiały do pobrania:
Asset Publisher
OŚWIADCZENIE NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA WYMIARKI
OŚWIADCZENIE NADLEŚNICZEGO NADLEŚNICTWA WYMIARKI
W związku z informacjami jakie pojawiły się w przestrzeni publicznej w zakresie rzekomo planowanej wycinki drzew z gatunku grab pospolity w wieku powyżej 300 lat na terenie naszej jednostki, jako Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki oświadczam.
Jedynym miejscem gdzie zinwentaryzowano na gruntach Skarbu Państwa będących w zarządzie Nadleśnictwa Wymiarki graba pospolitego (Carpinus betulus L.) w wieku przekraczającym 300 lat jest powierzchnia zlokalizowana w województwie lubuskim, powiecie żagańskim, gminie Iłowa – obszar wiejski, obręb ewidencyjny Borowe, działka nr 616. Znajduje się tam pomnik przyrody o nazwie „Grab z jamą” ustanowiony w dniu 04.04.2013 r. na podstawie Uchwały Nr 211/6/XXIII/13 Rady Miejskiej w Iłowej z dnia 12 marca 2013 r.
Jest to obszar położony w sąsiedztwie dawnego zwierzyńca zwanego Gajem Klementyny utworzonego około 1840 r. Działania leśników w ramach prowadzonej, zrównoważonej gospodarki leśnej ukierunkowane są na przywrócenie parkowego charakteru tych drzewostanów i zostały rozpoczęte w 2002 roku. W 2025 r. zrealizowane zostały prace leśne, które nie wpłynęły w żaden negatywny sposób na istniejący pomnik przyrody, który był i nadal będzie chroniony przez leśników.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki
Zdzisław Woźny