Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

UCZESTNICY ERASMUS+ Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE

UCZESTNICY ERASMUS+ Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE

UCZNIOWIE WYMIANY MIĘDZYNARODOWEJ POZNAWALI ARKANA GOSPODARKI LEŚNEJ REALIZOWANEJ W POLSKICH LASACH.

W dniu 5 grudnia 2022 r.  w ramach realizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gozdnicy międzynarodowego projektu edukacyjnego ERASMUS+  Nadleśnictwo Wymiarki gościło grupę uczniów i opiekunów z trzech krajów: Anglii, Turcji i Rumuni.

Celem spotkania było poznanie pracy leśnika w Polsce oraz zapoznanie się ze znaczeniem lasów w aspekcie społecznym, przyrodniczym oraz gospodarczym.

Przybyłych gości przywitał nadleśniczy Pan Zdzisław Woźny akcentując przy tym jak duże znaczenie mają lasy dla regionu lubuskiego, mającego największą lesistość kraju sięgającą prawie 50% powierzchni. Następnie zajęcia poprowadzili edukatorzy Jerzy Szczygieł oraz Konrad Zator.

Uczniowie zostali zapoznani ze strukturami, organizacją  i działalnością Lasów Państwowych w Polsce na przykładzie Nadleśnictwa Wymiarki. W dalszej części spotkania uczestnicy poznali narzędzia i metody wykorzystywane do prowadzenia przez nadleśnictwo edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa. Nie zabrało również zwiedzania sali edukacyjnej i spaceru wokół biurowca z przystankami tematycznymi znajdującymi się na ścieżce edukacyjnej „Nad Stawem”.

Spotkanie zakończyła dyskusja, w której aktywny udział wzięli zarówno uczniowie jak i ich opiekunowie. Tematem wiodącym były zagadnienia związane z możliwościami wyboru zawodu leśnika w Polsce, w kontekście wymaganego wykształcenia, predyspozycji kandydatów. Były również zapytania jak zawód ten jest postrzegany w społeczeństwie i przestrzeni publicznej. Wymiana młodzieży zrealizowana została w ramach projektu "Setting priorities in career planning" czyli „Ustalanie priorytetów w planowaniu kariery”. Spotkanie poza celami głównymi pozwoliło uczniom na zdobycie praktycznych „szlifów” języka angielskiego, co wydaje się bardzo istotną wartością dodaną tego rodzaju spotkań.

Autor: J.Karwański