Web Content Display Web Content Display

Sprzedaż bezpośrednia tusz dziczyzny

Nadleśnictwo Wymiarki zaprasza wszystkich chętnych do punktu sprzedaży bezpośredniej (PBS) zlokalizowanego w Wymiarkach. Nasz punkt oferuje dziczyznę pozyskaną na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny zarządzanego przez naszą jednostkę.

PBS stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie klientów pragnących skorzystać z ekologicznego i najzdrowszego obecnie na rynku mięsa, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Naszym celem jest również promocja walorów smakowych dziczyzny oraz upowszechnianie jej spożycia.

Dlaczego dziczyzna?

Zainteresowania kulinarne konsumentów ukierunkowane są coraz częściej na żywność naturalną, wytwarzaną bez dodatków chemicznych. Ogromny potencjał w sprostaniu tych oczekiwań tkwi w dziczyźnie. Pod wieloma względami mięso zwierząt łownych żyjących w naturze jest bardziej atrakcyjne od mięsa zwierząt domowych. Do najważniejszych jego atutów należą niewątpliwie cechy sensoryczne i wartość żywieniowa.

Dziczyzna zawiera proporcjonalnie mniejszą ilość tłuszczu w porównaniu z mięsem wieprzowym. Tkankę tłuszczową zwierząt łownych charakteryzują komórki o małej średnicy. W znacznym stopniu tłuszcz jest rozmieszczony śródmięśniowo, pomiędzy pęczkami włókien mięśniowych, co sprzyja poprawie soczystości mięsa.

Ponadto surowiec mięsny pochodzący od zwierząt łownych, dzięki nieograniczonemu dostępowi do zróżnicowanej pod względem składu chemicznego paszy naturalnej, w porównaniu z mięsem zwierząt hodowlanych, zawiera około czterokrotnie więcej witamin i związków mineralnych co dodatkowo podnosi jego wartość żywieniową. W przypadku dziczyzny poziomy oznaczonych witamin: B1, B2, B5 oraz B6 były wyraźnie wyższe niż w mięsie wołowym czy wieprzowym.   

Nadleśnictwo Wymiarki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym sprzedaje nieskórowane tusze zwierzyny łownej (jeleni). Tusze sprzedawane są sezonowo, więc ich dostępność jest uzależniona od pory roku. Zamówienia realizowane są na bieżąco w zależności od aktualnie realizowanego pozyskania zwierzyny.

Dostępność dziczyzny w ciągu roku w Nadleśnictwie Wymiarki

Gatunek

Miesiąc

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Jeleń

 

 

 

 

 

 

 

Od 21.08.

 

 

 

 

 

Sprzedaż bezpośrednia tusz zwierząt łownych (zwierzyny grubej) prowadzona

jest w Punkcie Sprzedaży Bezpośredniej (PSB) w miejscowości Wymiarki przy

ul. Leśnej 7, 68-131 Wymiarki.

 

Sprzedaż prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 15. 00 przez leśniczego ds. łowieckich obwodu nr 227.

 

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonu:

  • 530 857 783 - Pan Jarosław Karwański Zastępca nadleśniczego,
  • 692 412 653 - Pan Robert Wachulski leśniczy ds. łowieckich obwodu nr 227,

SKŁADANIE ZAMÓWIEŃ NA TUSZĘ

  1. Sprzedaż bezpośrednia odbywa się wyłącznie na rzecz osób, które złożyły oświadczenie o przeznaczeniu zakupionej tuszy na potrzeby własne niezwiązane z działalnością gospodarczą lub inną działalnością o charakterze profesjonalnym. Wzór oświadczenia znajduje się w plikach do pobrania.
  2. Zamówienie można składać pisemnie na adres siedziby Nadleśnictwa Wymiarki, ul. Łąkowa 1, 68-131 Wymiarki, na adres e-mail: wymiarki@zielonagora.lasy.gov.pl lub osobiście w siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki.
  3. Zamówienie musi zawierać dane zamawiającego (imię, nazwisko, adres, telefon, gatunek, ilość sztuk zamawianej zwierzyny) oraz ośwaidczenie o którym mowa w pkt. 1.
  4. Po złożeniu zamówienia klient drogą telefoniczną lub poprzez e-mail otrzymuje informację o możliwości zrealizowania zamówienia.
  5. W przypadku większej liczby klientów obowiązywać będzie kolejność nadesłanych zamówień.

Aktualny cennik sprzedaży tusz zwierzyny łownej pozyskanej na rzecz innych osób i podmiotów w ramach sprzedaży bezpośredniej w OHZ Nadleśnictwa Wymiarki:

Gatunek i rodzaj zwierzyny

cena netto za 1 kg tuszy w skórze

Klasa Jakości

I

II

Poza normą

Jeleń - byk

11,80

9,44

7,55

Jeleń - łania

11,80

9,44

7,55

Jeleń - cielę

11,80

9,44

7,55

 
 

Preferowana płatność przy pomocy kart płatniczych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich koneserów dziczyzny do skorzystania z naszej oferty!

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zobacz “Las do góry nogami”. Leśnicy zapraszają na wieczory z nietoperzami.

Zobacz “Las do góry nogami”. Leśnicy zapraszają na wieczory z nietoperzami.

Niecodzienne wydarzenie dla miłośników dzikiej przyrody organizują Lasy Państwowe, wspólnie z chiropterologami. W wielu nadleśnictwach na terenie całej Polski odbędą się otwarte wykłady, wieczorne spacery i nocne obserwacje.

Skąd pomysł na „Las Do Góry Nogami”?

W ostatni weekend sierpnia od 1997 roku w całej Europie organizowana jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy w ramach międzynarodowego porozumienia EUROBATS, mającego na celu ochronę europejskich populacji nietoperzy. Wokół tych niezwykłych zwierząt powstało wiele legend, przesądów i szkodliwych dla nich mitów. W rzeczywistości nietoperze to zwierzęta, które potrzebują naszej szczególnej uwagi.

- Chcemy upowszechniać wiedzę o polskich gatunkach nietoperzy, ale także pokazać, jak ważne dla zdrowia naszych ekosystemów są te często wzbudzające niepokój ssaki mówi Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Akcja „Las do góry nogami” to nasz wkład w rozbudzanie wrażliwości przyrodniczej społeczeństwa – dodaje.
Akcja edukacyjna Lasów Państwowych „Las do góry nogami” odbędzie się w ostatnim tygodniu sierpnia w kilkudziesięciu nadleśnictwach w Polsce. Leśnicy w różnych częściach kraju zaplanowali dla gości różnorodne atrakcje, wśród których znajdą się:

- otwarte wykłady
- zajęcia edukacyjne dla dzieciWydarzenie "Las do Góry Nogami na Facebooku (link)
- wieczorne spacery po lesie
- obserwacje nocnych wylotów nietoperzy
- namierzanie detektorami.

Warto śledzić także profil główny Lasów Państwowych na Facebooku, gdzie zorganizowany zostanie webinar z chiropterologiem.

Poniżej znajduje się mapa z lokalizacjami poszczególnych wydarzeń. Szczegóły należy sprawdzić na stronach poszczególnych nadleśnictw, które znajdziecie na mapie.

Ochrona i edukacja

Nietoperze, te tajemnicze nocne stworzenia, od wieków wzbudzają ciekawość i budzą emocje. Bezszelestnie przemykające nad naszymi głowami, dzięki wyjątkowej zdolności echolokacji, są w stanie unikać przeszkód i skutecznie polować na owady, w tym na komary, które wielu z nas uważa za prawdziwe utrapienie. Niestety, wokół tych niezwykłych ssaków narosło wiele mitów i nieprawdziwych przekonań – kto nie słyszał o nietoperzu wplątującym się we włosy czy o wampirze wysysającym krew?

Nietoperze to grupa ssaków, które jako jedyne poza ptakami opanowały zdolność do aktywnego lotu. Ich przednie łapki to błoniaste skrzydła, dzięki którym są świetnymi lotnikami. Nietoperze w czasie lotu wydają ultradźwięki, które po odbiciu się od napotkanych przeszkód wracają do nietoperzowego ucha, dając mu „obraz” okolicy. To zjawisko echolokacji pozwala nietoperzom tak zwinnie się poruszać między drzewami i sprytnie unikać zderzenia z napotkanymi na drodze obiektami.

Nasze krajowe nietoperze nie budują swoich siedzib, tylko wykorzystują na schronienia dziuple, jaskinie, budki drewniane, a także nie stronią od ludzi i zamieszkują strychy, piwnice, opuszczone budynki, wieże itp. To nasi wielcy sprzymierzeńcy. Kiedy śpimy one polują na owady, w tym te, które niszczą drzewa. No i na znienawidzone przez wszystkich komary.

Wspólna misja

W Polsce występuje 28 gatunków nietoperzy. Lasy Państwowe we współpracy z chiropterologami - ekspertami od nietoperzy, od lat podejmują liczne inicjatywy mające na celu ich ochronę.

Od października 2021 roku wspólnie z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody „pro Natura” realizujemy międzynarodowy projekt „LIFE+ PODKOWIEC TOWERS”, którego działania na rzecz nietoperzy są podejmowane równolegle w czterech krajach jednocześnie: Polsce, Czechach, Słowacji i Rumunii. Głównym celem projektu jest zachowanie krajowych populacji najbardziej zagrożonych gatunków nietoperzy, ze szczególnym uwzględnieniem: podkowca małego, nocka orzęsionego i nocka dużego poprzez stworzenie warunków do wzrostu ich liczebności. Dlatego w ramach projektu m. in.  w różnych miejscach w Polsce zamontujemy wieże oraz schronienia dla nietoperzy.

Więcej o projekcie na stronie https://lifepodkowiectowers.pl/oraz Facebookuhttps://www.facebook.com/KrainaPodkowca

Niedawno zakończył się projekt „Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce”, który trwał do końca kwietnia 2024. W projekcie brało udział 15 nadleśnictw, a jego głównymi zadaniami było tworzenie sztucznych schronień, monitorowanie zasiedlenia budek przez nietoperze oraz publikacja poradnika dotyczącego ochrony mopka zachodniego.

Więcej o projekcie: https://www.bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/czynna-ochrona-mopka-zachodniego-na-wybranych-obszarach-lesnych-w-polsce

W wielu regionach Polski leśnicy podejmują lokalne inicjatywy mające na celu poprawę warunków bytowania nietoperzy. Wśród inicjatyw podejmowanych przez leśników lub przy współpracy z innymi organizacjami, którym na sercu leży ochrona tych niezwykłych zwierząt, znajdują się m.in.:

  • renowacje starych budynków i adaptowanie ich na nietoperzarnie,
  • instalowanie metalowych krat na wlotach do jaskiń, bunkrów, starych sztolni itp. budowli, by zapewnić spokój zimującym tam koloniom nietoperzy,
  • wywieszanie budek dla nietoperzy, by mogły tam znaleźć miejsce do odpoczynku i tymczasowego schronienia,
  • tworzenie ścieżek i szlaków z tablicami informacyjno - edukacyjnymi.

Wszystkie te inicjatywy tworzą spójną i kompleksową strategię, a poprzez wielokierunkowe działania ochronne i promocyjno-edukacyjne podejmowane przez Lasy Państwowe, przyczyniają się do kształtowania przyjaznego środowiska dla tych unikalnych ssaków oraz do skutecznej ochrony i promocji różnorodności biologicznej naszych lasów.