Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zapraszamy na festiwal

Zapraszamy na festiwal

Serdecznie zapraszamy na 4 edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów, Śpiewaków i Kapel Ludowych „Na Przydrożku”.

Po raz drugi mamy zaszczyt ugoszczenia uczestników i sympatyków festiwalu na terenie parku otaczającego siedzibę Nadleśnictwa Wymiarki. To wyjątkowa okazja na spędzenie czasu na łonie natury!

Wydarzenie na celu propagowanie, upowszechnianie i ochronę dziedzictwa kulturowego niematerialnego i materialnego z zakresu polskiej kultury ludowej. W ciągu trzech dni odbywać się będą warsztaty tańca i rękodzieła, koncerty muzyki ludowej, a wieczorem organizatorzy zapraszają na biesiadę i potańcówkę. Spotkanie jest okazją do integracji międzypokoleniowej i stanowi ciekawą ofertę aktywizacji seniorów.

W sobotę, 15.06. zapraszamy na stoisko edukacyjno-promocyjne Nadleśnictwa Wymiarki, gdzie chętnych zabierzemy na spacer po ścieżce sensorycznej i pozwolimy poczuć las wszystkimi zmysłami. Pokażemy, że jest wspaniałym miejscem do aktywnego i zdrowego wypoczynku.

W namiocie nasi edukatorzy zapraszają do gier i zabaw nie tylko najmłodszych uczestników.
W niezwykłych okolicznościach przyrody i w akompaniamencie ludowej muzyki zachęcimy do zgłębiania wiedzy o zrównoważonej gospodarce leśnej, ochronie przyrody oraz zachowaniu bezpieczeństwa podczas leśnych wycieczek. Spotkanie będzie też niepowtarzalną okazją do wspólnego świętowania jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych.

Do zobaczenia w parku!