Web Content Display Web Content Display

Szkodnictwo leśne

Do szkodnictwa leśnego należy zaliczyć ogół szkód antropogenicznych, związanych z działaniem człowieka w środowisku przyrodniczym, w tym w środowisku leśnym. Szkodnictwo leśne jest efektem szkodliwego oddziaływania człowieka na las i obiekty (przedmioty) z nim związane.

Rodzaje szkodnictwa leśnego:

1. Bezprawne korzystanie z lasu.
Polega na popełnianiu różnych czynów zabronionych prawem, przeważnie wykroczeń, związanych z pobytem człowieka w lesie i na gruntach leśnych.
 
2. Kłusownictwo       

Polega na nielegalnym pozyskiwaniu zwierzyny (zwierząt łownych) albo na usiłowaniu wchodzenia w posiadanie tej zwierzyny. Proceder ten uprawia nie tylko osoba całkowicie pozbawiona uprawnień do wykonywania polowania, ale również myśliwy polujący niezgodnie z przepisami prawa lub osoba nieprawnie zezwalająca na polowanie.

        
3. Kradzież i niszczenie mienia nadleśnictwa.
Grupa obejmuje różne składniki mienia Lasów Państwowych i innego posiadacza lasów, inne niż drewno, zwierzyna. Duży udział w grupie mają elementy terenowej infrastruktury technicznej.
 
4. Kradzież drewna z lasu państwowego
Kradzież drewna z lasu państwowego stanowi główną grupę i pozycję rodzajową szkodnictwa leśnego. Przypadki kradzieży drewna mogą być wykroczeniami lub przestępstwami, w zależności od wartości
spowodowanej szkody.  

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Konkurs fotograficzny dla młodzieży ze szkół średnich

Konkurs fotograficzny dla młodzieży ze szkół średnich

"Las w oczach młodych ludzi"

Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Zielonej Górze serdecznie zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym, objętym patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze - "Las w oczach młodych ludzi".  Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.

Konkurs trwa do 31.10.2022 r. (termin przesyłania zdjęć) i jest skierowany do uczniów szkół średnich z województwa lubuskiego.

Autorskie zdjęcia, wykonane cyfrowo lub analogowo, można przesyłać w trzech kategoriach:
1. Pejzaż leśny
2. Świat leśnych zwierząt
3. Zjawisko leśne.

Każdy uczestnik może przesłać łącznie 3 zdjęcia - po jednym z każdej kategorii. Autor składa prace w dwóch wersjach - elektronicznej i papierowej - za pośrednictwem swojej szkoły lub bezpośrednio do organizatora.

Z każdej kategorii jury wybierze po 10 najciekawszych prac. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne i cenne nagrody - m. in. voucher na warsztaty fotograficzne z profesjonalistą oraz udział w wystawie pokonkursowej.

Szczegóły znajdują się na końcu tekstu, w regulaminie konkursu. Dodatkowych informacji udziela Joanna Pałys (joanna.palys@zielonagora.lasy.gov.pl). 

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Regulamin konkursu fotograficznego SITLiD