Web Content Display Web Content Display

Szkodnictwo leśne

Do szkodnictwa leśnego należy zaliczyć ogół szkód antropogenicznych, związanych z działaniem człowieka w środowisku przyrodniczym, w tym w środowisku leśnym. Szkodnictwo leśne jest efektem szkodliwego oddziaływania człowieka na las i obiekty (przedmioty) z nim związane.

Rodzaje szkodnictwa leśnego:

1. Bezprawne korzystanie z lasu.
Polega na popełnianiu różnych czynów zabronionych prawem, przeważnie wykroczeń, związanych z pobytem człowieka w lesie i na gruntach leśnych.
 
2. Kłusownictwo       

Polega na nielegalnym pozyskiwaniu zwierzyny (zwierząt łownych) albo na usiłowaniu wchodzenia w posiadanie tej zwierzyny. Proceder ten uprawia nie tylko osoba całkowicie pozbawiona uprawnień do wykonywania polowania, ale również myśliwy polujący niezgodnie z przepisami prawa lub osoba nieprawnie zezwalająca na polowanie.

        
3. Kradzież i niszczenie mienia nadleśnictwa.
Grupa obejmuje różne składniki mienia Lasów Państwowych i innego posiadacza lasów, inne niż drewno, zwierzyna. Duży udział w grupie mają elementy terenowej infrastruktury technicznej.
 
4. Kradzież drewna z lasu państwowego
Kradzież drewna z lasu państwowego stanowi główną grupę i pozycję rodzajową szkodnictwa leśnego. Przypadki kradzieży drewna mogą być wykroczeniami lub przestępstwami, w zależności od wartości
spowodowanej szkody.  

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wiosenne "kwiatki" zabrane do recyklingu

Wiosenne "kwiatki" zabrane do recyklingu

Przypominamy, że w marcu bieżącego roku nieznani sprawcy wyrzucili opony samochodowe do lasu na terenie leśnictwa Jedliniec. Postępowanie w tej sprawie trwa.

Na zdjęciu kontener o pojemności 50m3 wypełniony po brzegi. Finalnie zebrancych zostało ponad 500 szt. opon o łącznej masie 5880 kg!!

Przypominamy pierwszy artykuł dot. nielegalnego wywozu opon.Leśnicy postanowili działać.

Dzięki współpracy z firmą „RECYKL" ze Śremu, która podjęła się wyzwania i postanowiła poddać recyklingowi znalezione w lesie "kwiatki" dnia 08.04.2024r. opony zniknęły z karajobrazu Borów Dolnośląskich. Opony zostaną zmienieone w granulat, który będzie mógł być ponownie wykorzystany np. do budowy obiektów rekreacyjnych i sportowych.

Oprócz niszczenia pięknych walorów krajobrazowych śmieci wyrzucone do lasu stanowią niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia zwierząt oraz znacząco zwiększają zgrożenie pożarowe w lasach.

Nadleśnictwo Wymiarki przypomina.Zanieczyszczanie gleby lub wody albo wyrzucanie do lasu kamieni, śmieci, złomu, padliny lub innych nieczystości, albo zaśmiecanie lasu w inny sposób - podlega karze grzywny. W szczególnych przypadkach sprawa może zostać skierowana do sądu.


Lasy stanowią nasze nasze wspólne dobro, dlatego też zadbajmy o nie wspólnie !!