Asset Publisher Asset Publisher

FOREST USE

The current reserves of wood in the Polish forests are estimated at 1.5 milliard m3. In the previous years, an average of 70 000 m3 of timber yearly has been harvested in the Wymiarki Forest District. Harvest cutting constitutes 40% of the amount. The rest comes from silvicultural activities which condition the correct growth and further development of forest stands. Through such use, abundance of our forests is constantly increasing.

The primary methods of timber harvesting in the forest district are the short wood system and the long wood system, as determined by the current market demand.

The equipment used for harvesting and hauling in the Wymiarki Forest District are the most modern machines such as harvesters, forwarders and skidders. They are owned by forest-service companies performing forest works.

However, there are many places in the district where the traditional methods are still more efficient and economic. Here, the sawing machines and tractors, and in particularly difficult conditions - horse hauling, are still used.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Eko Choinka 2023 - rozpoczęła się VI edycja akcji ekologicznej.

Eko Choinka 2023 - rozpoczęła się VI edycja akcji ekologicznej.

Przyłącz się do Eko Choinki - wyjątkowej, jedynej takiej w Polsce akcji ekologicznej i zamiast wyrzucać drzewko świąteczne przekaż je do recyklingu!

Co zrobić z choinkami po świętach? Czy mogą powrócić do natury?

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Urząd Miasta Zielona Góra we współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej (ZGK) zapraszają do udziału w poświątecznej akcji Eko Choinka! Inicjatywa zielonogórskich leśników i władz miasta odbędzie się w Winnym Grodzie po raz szósty i obejmie cykl różnych działań proekologicznych, które organizowane są pod hasłami:

  • Eko Patrole w akcji,
  • Drewno Super Surowiec,
  • Dobro z Natury,
  • Leśna Osada..

Co za tym się kryje?
Są to tematyczne "filary" Eko Choinki - zadania, których myśl przewodnia brzmi: „Odzyskujesz, nie marnujesz i czerpiesz dobro z natury!”, które co roku sa rozwijane.

Fundamentem całego przedsięwzięcia jest wieloletnia współpraca! Oczywiście ideą akcji, bo od tego wszystko się rozpoczęło, jest przede wszystkim recykling choinek, które po świętach straciły swój blask i zostaną powtórnie wykorzystanie – dla dobra przyrody i dla ludzi.

Recykling to kluczowe działanie Eko Choinki!

W ramach akcji nie zabraknie corocznego zrębkowania. Choinki odebrane od mieszkańców przez Eko Patrole - koordynowane przez pracowników zielonogórskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej (ZGK), poddawane są rozdrobnieniu. Dzięki temu wytwarzany jest naturalny nawóz, idealny dla roślin preferujących kwaśny odczyn gleby. „DREWNO SUPER SUROWIEC” - to fakt więc wzorem poprzednich lat zielonogórzanie będą mogli odebrać taki nawóz w miejscu i terminie ustalonych przez ZGK – warto zatem śledzić aktualności na temat akcji, publikowane w social mediach i stronie internetowej (link).

Choinkowe Eko Patrole już rozpoczęły swoją pracę!

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem pracy Eko Patrolu zamieszczonym na profilu Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. Wystarczy zapoznać się z planem pracy Eko Patroli i w odpowiednim czasie dostarczyć drzewka w określone miejsca.

Odzyskujesz, nie marnujesz i czerpiesz dobro z natury!

To nie koniec działań zaplanowanych przez organizatorów Eko Choinki. Ponownie, pod hasłem „DOBRO Z NATURY”, realizowane jest twórcze działanie charytatywne. W ramach współpracy artystów z regionu z zielonogórskimi leśnikami wykorzystane zostanie drewno z zeszłorocznej choinki, zdobiącej serce Zielonej Góry. Inicjatywa ta obejmie przekazanie dla chętnych do współpracy artystów specjalnie przygotowanych krążków z pnia kilkunastometrowego świerka, w celu wykonania prac, które autorzy przekażą na wybrane przez siebie cele charytatywne.

  
Prace artystów, którzy włączyli się w zeszłoroczną inicjatywę Dobro z Natury i wykonali dzieła na bazie krążków
przygotowanych z pnia choinki miejskiej/ fot. Ewelina Fabiańczyk

Artyści poszukiwani!

Osoby zainteresowane wykonaniem prac mogą zgłaszać się do Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Zielonej Górze. Na zgłoszenia czekamy do 25 stycznia 2023 r. Wystarczy napisać –na dres e-mail: komunikacja@zielonagora.lasy.gov.pl lub zadzwonić - +48 601 312 184 (od poniedziałku do piątku, od 7:00 do 15:00).

Tym razem pandemia nam nie przeszkodzi! W Leśnej Osadzie zaplanowaliśmy szereg niespodzianek! Wracamy na zielonogórską starówkę z finałowym wydarzeniem Eko Choinki. Mowa o pikniku edukacyjnym, skierowanym do uczniów szkół podstawowych z Zielonej Góry.

Już 25 stycznia br. (g. 10-13) spotkamy się w Leśnej Osadzie! Wspólnie z partnerami pikniku zadbamy o moc ciekawych atrakcji – odbędą się warsztaty i kreatywne eko-zabawy. Imprezę poprowadzi zielonogórski artysta Radosław Blonkowski „Rademenez”. Już niebawem, w social mediach organizatorów i partnerów pikniku, zapowiemy program finału Eko Choinki. Do zielonogórskich szkół zostaną także przesłane zaproszenia wraz ze specjalnym formularzem uczestnika. Ze względów organizacyjnych konieczne będzie zgłoszenie udziału uczniów (klas z wskazaniem kategorii wiekowych).

Tylu nas jeszcze nie było!
Organizatorzy wraz z partnerami zadbają o świetną atmosferę w Leśnej Osadzie. Atrakcje w trakcie imprezy przy ratuszu, wspólnie z leśnikami i przedstawicielami Urzędu Miasta, przygotują partnerzy pikniku:

  • Zielonogórski Ośrodek Kultury,
  • Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze,
  • Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. i Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra,
  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze oraz Centralne Laboratorium Badawcze, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oddział w Zielonej Górze,
  • Hufiec Zielona Góra Związku Harcerstwa Polskiego,
  • Stelmet S.A.,
  • SWISS KRONO sp. z o.o,
  • Biuro Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zielona Góra,
  • Nadleśnictwo Nowa Sól,
  • Nadleśnictwo Krzystkowice,
  • Nadleśnictwo Zielona Góra.

Mamy to #wNaturze!

Podobnie jak w latach poprzednich, z kilkunastometrowej choinki z lasu, która zdobiła miasto w okresie świątecznym przygotowano wspaniałe rzeczy. Z pnia świerka pospolitego wykonano 47 krążków drewnianych, które trafią do rąk artystów. Ale to nie koniec! Zostały zrobione budki lęgowe dla ptaków - aż dwanaście oraz trzy karmniki. Te wyjątkowe rzeczy będą służyły ptakom jako schronienie.

Nieprzerwanie wypełniamy misję realizacji celi zrównoważonego rozwoju, sformułowanych w Agendzie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. To ważne dla nas i przyszłych pokoleń.

Informacji szczegółowych, o imprezie warto szukać na profilach Facebook – RDLP w Zielonej Górze (link), Urzędu Miasta Zielona Góra (link) i Zakładu Gospodarki Komunalnej (link), a także w social mediów partnerów planowanego pikniku w Leśnej Osadzie.

Warto nadmienić, że poświąteczna akcja proekologiczna Eko Choinka stała się już tradycyjnym przedsięwzięciem zielonogórzan. Celem wydarzenia jest też to, aby idea akcji była realizowana w innych regionach Polski. Promowanie Eko Choinki i inspirowanie innych do podobnego działania jest kluczowe - zatem zachęcamy do rozpowszechniania informacji i zapraszamy do udziału w akcji.