Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Nadleśnictwo Wymiarki w obecnych granicach istnieje od 1 stycznia 1993 roku

Nadleśnictwo Wymiarki w obecnych granicach istnieje od 1 stycznia 1993 roku, kiedy to obręb Iłowa Żagańska na mocy Zarządzenia MOŚZNiL został przyłączony do nowo utworzonego Nadleśnictwa Żagań, i składa się z trzech obrębów: Gozdnica, Przewóz, Wymiarki. Powierzchnia ogółem nadleśnictwa wynosi 23 946 ha, w tym leśna 22 985 ha. Po wojnie na obszarze obecnego nadleśnictwa Wymiarki utworzono: nadleśnictwa Wymiarki i Iłowa Żagańska. W 1948 roku powstało nadleśnictwo Przewóz, a Gozdnicę jako samodzielne nadleśnictwo utworzono 1954 roku. 1 stycznia 1971 roku z nadleśnictw: Gozdnica, Iłowa Żagańska i Wymiarki powstało nadleśnictwo Wymiarki, do którego w 1972 roku przyłączono również Przewóz.


Definitywne urządzanie lasu wykonano wg stanu na 1 października 1965 roku dla nadleśnictw Wymiarki, Iłowa Żagańska i Przewóz, a dla nadleśnictwa Gozdnica wg stanu na 1 października 1964 roku. Wcześniej gospodarka leśna była prowadzona na podstawie tzw. prowizorycznych tabel klas wieku, a w latach pięćdziesiątych XX wieku przy pomocy prowizorycznych planów urządzania lasu. Obecnie nadleśnictwo Wymiarki jest na etapie przeprowadzania IV rewizji planów urządzania lasu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

DZIEŃ LEŚNIKA W NADLEŚNICTWIE WYMIARKI

DZIEŃ LEŚNIKA W NADLEŚNICTWIE WYMIARKI

Święty Jan Gwalbert „zawitał” do Nadleśnictwa Wymiarki

Zgodnie z Zarządzeniem nr 39 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 czerwca 2021 r. ustanowiona została oficjalna data Dnia Leśnika w Państwowycm Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, który przypada na dzień 12 lipca.

Jest to święto branżowe, dedykowane pracownikom leśnictwa. Lipcowa data nie jest przypadkowa, bowiem związana jest ściśle z dniem poświęconym w kościele katolickim osobie świętego Jana Gwalberta. W języku hebrajskim to imię znaczy „Bóg jest litościwy”. Ten mało znany przedstawiciel panteonu świętych, który żył w latach 995-1073, został kanonizowany w 1163 r. przez papieża Celestyna III, a w 1951 roku  został ogłoszony przez papieża Piusa XII jako oficjalny patron wszystkich ludzi lasu.

W Polsce kult świętego rozpoczął się w 1801 r. wraz z wybudowaniem w parafii Stany kościoła pod Jego wezwaniem. Jako patron ludzi lasu został być czczony dopiero na początku XXI wieku. Stało się tak m.in. za sprawą profesora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Jerzego Wiśniewskiego, który wiele lat zabiegał o godne uhonorowanie właściwego patrona. W jednej ze swoich publikacji zawarł następujące przesłanie:

„Warto by na rozstajach dróg, w rodzimych borach i lasach stawiano nie tylko kapliczki poświęcone patronowi myśliwych, ale także nieznanemu patronowi leśników. Będą to miejsca należnego kultu, a także podziękowania za pracę boskim dziełem stworzenia. A kiedy nadejdą ciemne chmury związane z pracą codzienną, reorganizacjami, bezrobociem, będzie można zawsze prosić o pomoc i wsparcie św. Jana Gwalberta, któremu losy leśników nie są obce.” 

Przytoczone przesłanie znalazło materialne odzwierciedlenie przy siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki. Do powstania kapliczki przyczyniły się czynniki abiotyczne w postaci burzy i porywistego wiatru, które 21 października 2021 r. złamały leciwą wierzbę rosnącą nieopodal biurowca. Sytuacja miała swój szczęśliwy wymiar, bowiem spadający konar runął obok domu jednorodzinnego w odległości około jednego metra od ściany, nie czyniąc zniszczeń w zabudowaniach.

Złamany konar podczas burzy (fot. J.Karwański)

Z powstałego kikuta okoliczny artysta rzeźbiarz Pan Marek Łozowski „wydobył” wizerunek patrona leśników św. Jana Gwalberta. Tym sposobem powstała unikatowa kapliczka, która jest pierwszym tego typu artefaktem na terenie powiatu żagańskiego.

Zarys rzeźby w powstałym kikucie (fot. J.Karwański)

Kapliczka w trakcie realizacji (fot. J.Karwański)