Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Nadleśnictwo Wymiarki w obecnych granicach istnieje od 1 stycznia 1993 roku

Nadleśnictwo Wymiarki w obecnych granicach istnieje od 1 stycznia 1993 roku, kiedy to obręb Iłowa Żagańska na mocy Zarządzenia MOŚZNiL został przyłączony do nowo utworzonego Nadleśnictwa Żagań, i składa się z trzech obrębów: Gozdnica, Przewóz, Wymiarki. Powierzchnia ogółem nadleśnictwa wynosi 23 946 ha, w tym leśna 22 985 ha. Po wojnie na obszarze obecnego nadleśnictwa Wymiarki utworzono: nadleśnictwa Wymiarki i Iłowa Żagańska. W 1948 roku powstało nadleśnictwo Przewóz, a Gozdnicę jako samodzielne nadleśnictwo utworzono 1954 roku. 1 stycznia 1971 roku z nadleśnictw: Gozdnica, Iłowa Żagańska i Wymiarki powstało nadleśnictwo Wymiarki, do którego w 1972 roku przyłączono również Przewóz.


Definitywne urządzanie lasu wykonano wg stanu na 1 października 1965 roku dla nadleśnictw Wymiarki, Iłowa Żagańska i Przewóz, a dla nadleśnictwa Gozdnica wg stanu na 1 października 1964 roku. Wcześniej gospodarka leśna była prowadzona na podstawie tzw. prowizorycznych tabel klas wieku, a w latach pięćdziesiątych XX wieku przy pomocy prowizorycznych planów urządzania lasu. Obecnie nadleśnictwo Wymiarki jest na etapie przeprowadzania IV rewizji planów urządzania lasu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Podsumowanie akcji #sprzątaMY

Podsumowanie akcji #sprzątaMY

W dniu 20 czerwca 2022r. Nadleśnictwo Wymiarki zorganizowało akcję pod hasłem #sprzątaMY, której wspólnie z PGL Lasy Państwowe patronuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

Sprzątanie lasów odbyło sie na terenie leśnictwa Wymiarki.

W akcji w Wymiarkach wzięły udział dzieci z klasy 7 Szkoły Podstawowej w Witoszynie w obecności pracowników nadleśnictwa.

Podczas kilkugodzinnego godzinnego spotkania przeprowadzono rozmowę połączoną ze wspólną dyskusją nad zjawiskiem zaśmiecania lasów przez ludzi, o konsekwencji tych działań oraz o możliwości przeciwdziałania tak bezmyślnemu postępowaniu. Wskazano na problem zbyt słabej edukacji dzieci i młodzieży zarówno w domach jak i w szkołach. Omówiono również podstawowe zasady recyklingu śmieci oraz wskazano praktyczne metody pomocy w walce ze zjawiskiem wyrzucania śmieci do lasu. Następnie wszyscy wspólnie wyposażeni w rękawiczki i worki na śmieci ruszyli w teren, aby pozbierać pozostawione w lesie odpady. W sumie udało się zebrać prawie tonę śmieci.

Na zakończenie tego pracowitego dnia uczniowie mieli możliwość zrelaksowania się podczas rozmaitych gier leśnych, które przygotował edukator nadleśnictwa Pan Jerzy Szczygieł oraz upiec kiełbaskę na ognisku.

 

Wszystkim uczestnikom akcji #sprzątaMY gratulujemy i dziękujemy w imieniu PGL LP oraz wszystkich mieszkańców lasów.

Wszystkich zapraszamy do całorocznego sprzątania naszych wspólnych lasów.