Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zarządza gruntami leśnymi na terenie obejmującym cały obszar Polski.

W celu usprawnienia systemu zarządzania obszar ten zostały podzielony na siedemnaście regionów do administrowania którymi, powołano regionalne dyrekcje.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze obejmuje swym zasięgiem lasy położone przede wszystkim na terenie województwa lubuskiego i tylko w niewielkim stopniu (ok. 5%) na terenie ościennych województw – wielkopolskiego (4,91%)  i dolnośląskiego (0,20%). Powierzchnia RDLP w Zielonej Górze, wynosi 453 462 ha (stan na koniec 2014r.), z tego 438 246 ha to powierzchnia leśna. Tylko  15 tys. ha stanowi powierzchnię nieleśną, tj. grunty rolne, wody, nieużytki, tereny osiedlowe i komunikacyjne.


Według danych na rok 2014 r. przeciętny zapas drewna na 1 ha wynosi 234 m3,  a przeciętny wiek lasów w RDLP w Zielonej Górze sięga 56 lat.

Zasięg terytorialny wynoszący 8,8 tys. km² powoduje znaczne zróżnicowanie przestrzenne i przyrodnicze kompleksów leśnych. Lesistość RDLP w Zielonej Górze wynosi blisko 50%. Lesistość w regionie waha się od 28% w Nadleśnictwie Szprotawa, aż do 76% w Nadleśnictwie Żagań i 74% w Nadleśnictwie Bytnica. Największe zwarte obszary leśne występują w południowo-zachodniej części RDLP - są to Bory Dolnośląskie oraz w północno-zachodniej części – Puszcza Rzepińska.

Wg. regionalizacji przyrodniczo - leśnej Polski lasy RDLP w Zielonej Górze swoim zasięgiem obejmują obszar dwóch krain: Wielkopolsko - Pomorskiej (III) i Śląskiej (V) . Zróżnicowanie geograficzne, klimatyczne i glebowe powoduje, iż w zasięgu RDLP w Zielonej Górze występują wszystkie typy siedliskowe lasu charakterystyczne dla terenów nizinnych.

Ryc. Zasięgi nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze na tle numerycznego modelu pokrycia terenu.

Lesistość RDLP w Zielonej Górze wynosi blisko 50%. Jest to region o najwyższej lesistości w Polsce.

W strukturze lasów RDLP dominują gatunki iglaste, które stanowią 88,2% powierzchni wszystkich drzewostanów. Gatunki liściaste zajmują natomiast 11,8% powierzchni. Do głównych gatunków lasotwórczych należą: sosna – 87,5%, świerk – 0,6%, dąb, jesion, klon - razem 5,1%, brzoza i grab – 3,5%, olsza – 2,4%, buk – 0,7%, osika, topola, lipa i wierzba – razem 0,2%. W lasach sporadycznie spotkać można także szereg innych gatunków drzew i krzewów stanowiących cenne biocenotycznie domieszki.

 

Na terenie RDLP w Zielonej Górze 32% powierzchni lasów zostało zaliczonych do przynajmniej jednej z kategorii lasów ochronnych.

Teren działania RDLP w Zielonej Górze należy do obszarów kraju o nieznacznym stopniu uprzemysłowienia. Znajduje się tu niewiele zakładów przemysłowych, których oddziaływanie na środowisko mogłoby prowadzić do osłabienia kondycji drzewostanów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Wymiarki wspiera "Klekusiowo"

Nadleśnictwo Wymiarki wspiera "Klekusiowo"

W dniu 4 października 2021r. Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki odwiedził Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Klekusiowo" im. Św. Franciszka z Asyżu.

Wizyta Pana Nadleśniczego w ośrodku nie była przypadkowa...

Pare miesięcy wcześniej  -  29 lipca 2021 r. w godzinach porannych pracownik z Nadleśnictwa Wymiarki otrzymał informację, że na poboczu jednej z dróg wojewódzkich znajduje się ranny bocian biały. Leśnicy niezwłocznie udali się na wskazane miejsce, gdzie znaleźli leżącego tuż przy asfalcie rannego ptaka. Pobieżna diagnoza wskazywała, że najprawdopodobniej doznał złamania skrzydła w wyniku potrącenia przez samochód.

Interweniujący skontaktowali się ze specjalistycznym Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt im. św. Franciszka z Asyżu "Klekusiowo", by ustalić jak najbezpieczniej przetransportować bociana. Ptak był wycieńczony i obolały, ale spokojny.

Bocian trafił do weterynarza, który zajął się jego obrażeniami. Zdaniem lekarza złamanie skrzydła nie było skomplikowane a rokowania na wyzdrowienie bardzo dobre.

Obecnie "nosciel szczęścia" z Wymiarek (a rodzimie z Czech) ma się dobrze i niedługo opuści ośrodek, aby udać się do cieplejszych krajów.

 

W podziękowaniu za trud w niesieniu pomocy naszym mniejszym przyjaciołom (w tym bocianowi z Wymiarek) Nadleśnictwo Wymiarki przekazało na ręce Kierownika Ośrodka Panu Mieczysławowi Żuraw bon na kwotę 2000zł.

 

Pieniądze będą przeznaczone na zakup pokarmu oraz pokrycie kosztów leczenia. Liczymy, że ten skromny datek pomoże kolejnym "rehabilitantom" jak najszybciej wrócić na łono natury. Oby było ich jak naj mniej!!!