Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zarządza gruntami leśnymi na terenie obejmującym cały obszar Polski.

W celu usprawnienia systemu zarządzania obszar ten zostały podzielony na siedemnaście regionów do administrowania którymi, powołano regionalne dyrekcje.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze obejmuje swym zasięgiem lasy położone przede wszystkim na terenie województwa lubuskiego i tylko w niewielkim stopniu (ok. 5%) na terenie ościennych województw – wielkopolskiego (4,91%)  i dolnośląskiego (0,20%). Powierzchnia RDLP w Zielonej Górze, wynosi 453 462 ha (stan na koniec 2014r.), z tego 438 246 ha to powierzchnia leśna. Tylko  15 tys. ha stanowi powierzchnię nieleśną, tj. grunty rolne, wody, nieużytki, tereny osiedlowe i komunikacyjne.


Według danych na rok 2014 r. przeciętny zapas drewna na 1 ha wynosi 234 m3,  a przeciętny wiek lasów w RDLP w Zielonej Górze sięga 56 lat.

Zasięg terytorialny wynoszący 8,8 tys. km² powoduje znaczne zróżnicowanie przestrzenne i przyrodnicze kompleksów leśnych. Lesistość RDLP w Zielonej Górze wynosi blisko 50%. Lesistość w regionie waha się od 28% w Nadleśnictwie Szprotawa, aż do 76% w Nadleśnictwie Żagań i 74% w Nadleśnictwie Bytnica. Największe zwarte obszary leśne występują w południowo-zachodniej części RDLP - są to Bory Dolnośląskie oraz w północno-zachodniej części – Puszcza Rzepińska.

Wg. regionalizacji przyrodniczo - leśnej Polski lasy RDLP w Zielonej Górze swoim zasięgiem obejmują obszar dwóch krain: Wielkopolsko - Pomorskiej (III) i Śląskiej (V) . Zróżnicowanie geograficzne, klimatyczne i glebowe powoduje, iż w zasięgu RDLP w Zielonej Górze występują wszystkie typy siedliskowe lasu charakterystyczne dla terenów nizinnych.

Ryc. Zasięgi nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze na tle numerycznego modelu pokrycia terenu.

Lesistość RDLP w Zielonej Górze wynosi blisko 50%. Jest to region o najwyższej lesistości w Polsce.

W strukturze lasów RDLP dominują gatunki iglaste, które stanowią 88,2% powierzchni wszystkich drzewostanów. Gatunki liściaste zajmują natomiast 11,8% powierzchni. Do głównych gatunków lasotwórczych należą: sosna – 87,5%, świerk – 0,6%, dąb, jesion, klon - razem 5,1%, brzoza i grab – 3,5%, olsza – 2,4%, buk – 0,7%, osika, topola, lipa i wierzba – razem 0,2%. W lasach sporadycznie spotkać można także szereg innych gatunków drzew i krzewów stanowiących cenne biocenotycznie domieszki.

 

Na terenie RDLP w Zielonej Górze 32% powierzchni lasów zostało zaliczonych do przynajmniej jednej z kategorii lasów ochronnych.

Teren działania RDLP w Zielonej Górze należy do obszarów kraju o nieznacznym stopniu uprzemysłowienia. Znajduje się tu niewiele zakładów przemysłowych, których oddziaływanie na środowisko mogłoby prowadzić do osłabienia kondycji drzewostanów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Udaremniono kradzież drewna

Udaremniono kradzież drewna

Czujne oko kamery zainstalowanej przez Straż Leśną z Nadleśnictwa Wymiarki (RDLP w Zielonej Górze) pozwoliło ująć sprawcę kradzieży drewna.

W dniu 2 listopada 2022r. w późnych godzinach wieczornych Komendant Straży Leśnej Nadleśnictwa Wymiarki w wyniku prowadzonych  działań operacyjnych ustalił, że po terenie leśnictwa Borowe porusza się podejrzany traktor z przyczepą. W związku z ostatnią kradzieżą, która miała miejsce w tym leśnictwie strażnicy leśni podjęli nocną interwencję. Wspólnie z patrolem Policji ustawiono zasadzkę przy wjeździe na drogę publiczną. Podejrzany traktor wraz załadowaną drewnem przyczepą został zatrzymany do kontroli. W wyniku ustaleń okazało się, że kierujący ciągnikiem, mieszkaniec wsi Borowe, przewoził drewno brzozowe i sosnowe bez wymaganych dokumentów potwierdzających ich zakup i zgodę na wywóz.

W toku złożonych wyjaśnień przez kierującego ciągnikiem ustalono, że na terenie leśnictwa Borowe znajduje się jeszcze jedna przyczepka z drewnem. W celu okazania i potwierdzenia tego faktu służby wraz z podejrzanym udały się we wskazane miejsce. Po przyjeżdzie na miejsce zlokalizowano przyczepkę, która była uszkodzona - nie posiadała jednego koła.

Informujemy, że teren Nadleśnictwa Wymiarki jest stale monitorowany nie tylko przez pracowników Służby Leśnej oraz Straży Leśnej, ale także przez zamontowane i ukryte elektroniczne urządzenia monitorujące (fotopułapki, kamery).W wyniku przesłuchań podejrzanego i ustaleń śledczych  okazało się, że drewno zostało skradzione z terenu sąsiedniego nadleśnictwa będącego w zasięgu RDLP Wrocław. Dalsze czynności prowadzi aktualnie tamtejsza Straż Leśna oraz Komisariat Policji w Iłowej.

Przestrzegamy, że kradzież drewna, może zostać zakwalifikowana jako przestępstwo Zgodnie z kodeksem karnym, sprawcy kradzieży drewna grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo sprawca może zostać ukarany przez sąd koniecznością zapłaty tzw. nawiązki, której wysokość wynosi podwójną wartość skradzionego drewna.

Opisany przykład wskazuje, że złodzieje okradający lasy nie pozostają bezkarni. Lasy Nadleśnictwa Wymiarki są patrolowane m.in. przez Służbę Leśną oraz monitorowane przez specjalistyczny sprzęt dedykowany przedmiotowym czynnościom.