Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

GRZYBOBRANIE

GRZYBOBRANIE

Zmiana pogody w ostatnim czasie spowodowała możliwość pojawienia się okazji do grzybobrania.

Z powodu długotrwałej suszy panującej w bieżącym roku w naszym regionie nie można było liczyć na grzyby. Jednak w ostatnim okresie nieco się ochłodziło oraz pojawiły się długo oczekiwane opady deszczu. Czynniki te powodują możliwość pojawienia się okazji do grzybobrania. Z uwagi na fakt, że dla wielu osób zbieranie grzybów to główny powód odwiedzania lasu, chcielibyśmy przybliżyć kilka zasad związanych z tym zagadnieniem aby każde grzybobranie było dla nas zdrowe, satysfakcjonujące i bezpieczne.

Należy pamiętać, że grzyby są równie smaczne, co niebezpieczne, zwłaszcza wówczas, gdy ich od siebie nie odróżniamy. W Polsce występuje aż 3300 gatunków grzybów, z których tylko 44 gatunki jako jadalne zostały dopuszczone do użytku przez Ministerstwo Zdrowia. Należy też pamiętać, że 200 gatunków grzybów jest trujących, z czego kilka śmiertelnie.

Nasze wieloletnie doświadczenia wskazują, że w trakcie grzybobrania wielu amatorów tego zajęcia traci orientacje terenową w lesie. Dlatego też prezentujemy kilka podstawowych zasad umożliwiających zidentyfikowanie swojego położenia, co przyspieszy także sprowadzenie pomocy w razie potrzeby.