Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Legenda grobu "Doroty" wyjaśniona.

Legenda grobu "Doroty" wyjaśniona.

W dniu 12 czerwca 2019r, w pobliżu miejscowości Jamno, pow. żarski. w trakcie ekshumacji podjęto szczątki żołnierza niemieckiego poległego w 1945 r.

Przenosimy się do lasów leśnictwa Jamno. Przy leśnej drodze nazywanej "Dorotą" znajdujemy nagrobek. Miejsce zadbane, widać że systematycznie odwiedzane od wielu lat. Na grobie prosty, brzozowy krzyż i barierki. To, że grób jest w "nienagannym stanie" to zasługa bezinteresownej osoby, która nie ma do końca pojęcia jaką tajemnicę kryje domniemany grób. Po prostu jako katoliczka widząc krzyż z własnej inicjatywy zaopiekowała się tym miejscem myśląc prawdopodobnie, że to miejsce pochówku ofiary wojny.

Niestety w zasobach Nadleśnictwa na temat tego grobu nie ma żadnej pisemnej wzmianki. Milczy też dokumentacja tutejszych urzędów. Znane są jedynie słowne przesłania okolicznej ludności i to w bardzo różnych wersjach. Jedna z nich mówi, że jest to grób zamordowanej kochanki byłego przedwojennego właściciela ziemskiego obecnej wsi Lipna. Druga z wersji mówi o miejscu, w którym zginął kierowca Ośrodka Transportu Leśnego, który wywoził drewno z lasu - nie ma potwierdzenia, czy jest to grób jego, czy tylko miejsce w którym zginął.

 

Wreszcie, po 74 latach wszelkie legendy o "Grobie Doroty " zostały wyjaśnione!!!!!!!!!!!

W dniu 12 czerwca 2019r, w pobliżu miejscowości Jamno, pow. żarski. w trakcie ekshumacji rzekomego miejsca pochówku przeprowadzonej przez Pracownię Badań Historycznych i Archeologicznych "POMOST" podjęto szczątki żołnierza niemieckiego poległego w 1945 r. Przy szczątkach odkryto nieliczne elementy żołnierskiego ekwipunku. Niestety nie odnaleziono znaku tożsamości. Tym samym potwierdziła się jedna z hipotez - relacja miejscowego mieszkańca, przybyłego jako jednego z pierwszych na te ziemie po wojnie.

Ciekawe tylko czy w banku DNA znajdzie się materiał jako osoby poszukiwanej?

 

foto: Zasoby Nadleśnictwa Wymiarki