Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Wielkie ćwiczenia "Park Mużakowski 2019"

Wielkie ćwiczenia "Park Mużakowski 2019"

500 strażaków i blisko 90 pojazdów w akcji: "Wielkie ćwiczenia Park Mużakowski 2019"

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki (gmina Przewóz) odbyły się duże manewry straży pożarnej. Ćwiczenia miały na celu przeprowadzenie akcji gaśniczej oraz koordynację działania służb w przypadku wielkopowierzchniowego pożaru lasu.

 

Scenariusz ćwiczeń zakładał walkę z pożarem, który powstał w nocy z 4 na 5 października na skutek celowego podpalenia. Zadysponowano do akcji lokalne siły i środki z jednostek PSP, jak i OSP oraz pracowników Lasów Państwowych. Pomimo podjętych działań, bardzo duży pożar dynamicznie rozprzestrzeniał się w kierunku Parku Mużakowskiego oraz stwarzał realne zagrożenie dla miasta Łęknica i Bad Muskau.

 

foto: Jakub Kazimir

Decyzją Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wielkopolskim na miejscu zdarzenia powołany został sztab wspomagający Kierującego Działaniem Ratowniczym. Jednocześnie do akcji wysłana została część Wojewódzkiej Brygady Centralnego Odwodu Operacyjnego składająca się z kilku kompanii gaśniczych z powiatu zielonogórskiego, krośnieńskiego, świebodzińskiego oraz kompania pojazdów gaśniczych ZOSP RP. Dodatkowo do działań zaangażowani zostali strażacy z Niemiec.

foto: Jakub Kazimir

Po przegrupowaniu sił i środków i dojeździe wyznaczonych zastępów do punktu koncentracji sztab akcji wypracował koncepcję planowanych działań gaśniczych. Akcja została podzielona na kilka odcinków bojowych. Przy jednym z akwenów wodnych stworzony został punkt czerpania wody. Strażacy przy wykorzystaniu agregatów pompowych wysokiej wydajności podawali środek gaśniczy do rozstawionych zbiorników, z których to woda była kolejno przetłaczania przez samochody gaśnicze rozstawione co około 60 metrów do stanowisk gaśniczych znajdujących się przy czole pożaru.

foto: Jakub Kazimir

Celem manewrów było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań gaśniczych oraz współdziałania podczas rozbudowanych akcji ratowniczo-gaśniczych. Dodatkowo sprawdzano umiejętność prowadzenia korespondencji radiowej między poszczególnymi odcinkami bojowymi a sztabem akcji. Dla wszystkich była to możliwość zdobycia doświadczenia na wypadek realnej sytuacji.

foto: Jakub Kazimir