Powrót

Koło SITLiD przy Nadleśnictwie Wymiarki wybudowało 2 hotele dla owadów.

Koło SITLiD przy Nadleśnictwie Wymiarki wybudowało 2 hotele dla owadów.

Hotele da owadów.

Naturalnych schronień owadów ubywa wraz z rozwojem rolnictwa, przemysłu, rozrastaniem się miast i wsi. Zapylacze giną nie tylko na skutek powszechnego stosowania pestycydów oraz nawozów sztucznych ale także monokulturowych upraw rolnych, które mocno ograniczają bioróżnorodność. Jednym z elementów walki o zachowanie jak największe liczby pożytecznych owadów jest tworzenie im nowych siedlisk. Dlatego właśnie coraz większą popularnością cieszą się hotele dla owadów,  pojawiają  się nie tylko w przydomowych ogrodach i na balkonach ale i w parkach oraz na miejskich skwerach. Niemal jedna trzecia pokarmów, które spożywamy zależy od zapylaczy, dlatego te owady są tak ważne w życiu całej planety.

członkowie SITLiD po zakończeniu budowy ścianki dla owadów w leśnictwie Jedliniec

 

Członkowie Koła Zakładowego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa (SITLiD) przy Nadleśnictwie Wymiarki 31 marca 2023r. postanowili zrobić coś dobrego dla pożytecznych owadów. Z zebranych materiałów naturalnych tj: butwiejące i spróchniałe drewno, glina, pustaki ceramiczne, trzcina, słoma, chrust i grubsze gałęzie wybydowano dwa wspaniałe "hotele dla owadów". Hotele posłużą za schronienie sporej rzeszy różnorodnych owadów oraz dadzą im możliwość budowy gniazd, szczególnie podczas zimy.

 

W akcji wzięły udział dwie grupy leśników w dwóch różnych lokalizacjach. Ścianki dla błonkówek i innych pożytecznych owadów powstały w dwóch leśnictwach (Spalone i Jedliniec) - w miejscach stale narażonych na występowanie innych, ale szkodliwych dla lasów owadów (szkodników pierwotnych sosny tj; barczatka sosnówka, strzygonia choinówka, poproch cetyniak, brudnica mniszka), którymi m.in. pożyteczne błonkówki się żywią. Miejsca o dużym potencjale wystąpienia gradacji szkodliwych owadów nazywami pierwotnymi ogniskami gradacyjnymi. I właśnie tam zwabianie pożytecznej fauny jest z punktu widzenia ochrony naszych lasów bardzo potrzebne.

hotel dla owadów w leśnictwie Spalone

 

hotel dla owadów w leśnictwie Jedliniec

Dzięki takiemu działaniu gatunki drapieżnych owadów będą chętniej zasiedlać takie właśnie "hotele"  i pomagać leśnikom w ograniczaniu populacji owadów uszkadzających drzewostany sosnowe. Zyskają na tym także inne organizmy, ponieważ z wybudowanych ścianek skorzytają także liczni zapylacze, dzięki którym w lasach zaoowocuje jeszcze więcej owocowych drzew (jabłonie, śliwy, grusze, czereśnie ptasie, derenie, jarzęby i wiele innych).

 

Gośćmi naszego hotelu mogą zostać:

Dzikie pszczoły

W bambusowych rurkach znajdzie się miejsce dla kokonów dzikich pszczół. O ich szczególnej roli w procesie zapylania niech świadczy fakt, że spośród 100 roślin, które dostarczają 90% światowej produkcji żywności, 71 jest zapylanych głównie przez dzikie pszczoły.

Motyle

W wąskich zakamarkach hotelu miejsce na odpoczynek znajdą motyle. Choć w znacznie mniejszym  stopniu niż pszczoły, także i one przyczyniają  się do zapylania roślin.

Owadzie służby sanitarne

Wśród suchych patyków, słomy i liści chętnie zamieszkają złotooki, skorki i biedronki, których przysmakiem są mszyce oraz inne szkodniki roślin.

 

Skąd wziąć hotel dla owadów?

Hotel możemy zbudować sami. Do budowy hoteli warto użyć materiałów naturalnych. W słomie i siane znajdą schronie złotooki, biedronki preferują suche liście i szyszki, w pustych łodygach trzciny oraz bambusa chętnie gniazdo zbudują murarki. W domkach z gliny chętnie zamieszkają rzadziej obecnie spotykane pszczoły porobnice. Z nawierconych gałęzi i drewnianych klocków a także z cegieł dziurawek chętnie skorzystają inne dzikie pszczoły.

Wielkość i forma hotelu zależy tylko od naszej pomysłowości i chęci. Najprostszy hotel możemy zbudować wiążąc sznurkiem w pęczki łodygi bambusa.

              

przykłady gotowych domków dla owadów -  źródło Pinterest

Pamiętajmy, że nawet najbardziej fikuśny hotel nie znajdzie amatorów, jeśli nie zadbamy o to, by pożywienie dla jego gości znajdowało się w jego najbliższym otoczeniu.  Hotel powinien zatem stanąć pośród zieleni, w pobliżu kwiatów oraz szczególnie lubianych, pięknie kwitnących ziół takich jak oregano, szałwia, tymianek, hyzop. Hotel stawiamy słonecznym i zacisznym miejscu, najlepiej osłoniętym od wiatru i deszczu.

 

Zachęcamy wszystkich do budowania takich lub podobnych domków przy własnych ogródkach i sadach. Owady, które zasiedlą nasze hotele z pewnością odwdzięczą się nam po stokroć swoją pracowitością przez  wiele kolejnych lat.

 

autor arytkułu - Przewodniczacy Koła SITLiD przy Nadleśnictwie Wymiarki Krzysztof Polus

zdjęcia: Krzysztof Polus, Jakub Kazimir, źródło Pinterest