Powrót

OPERACJA CZYSTA RZEKA

OPERACJA CZYSTA RZEKA

Pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi włączyli się w piątą edycję operacji Czysta Rzeka.

Inicjatywa ta funkcjonuje od 2019 r. i jest największą akcją społecznego sprzątania rzek w Polsce, która działa w oparciu o powołane Sztaby Lokalne. W roku bieżącym sztab lokalny został zarejestrowany przez pracowników Nadleśnictwa Wymiarki pn. Czysta Nysa Łużycka.

Fot. J.Kazimir

Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwu na konieczność dbania o otaczającą człowieka przyrodę oraz sprzątanie śmieci z rzek, ich linii brzegowych oraz okolicy.

W sobotnie popołudnie pracownicy nadleśnictwa wraz z rodzinami przystąpili do sprzątania linii brzegowej rzeki Nysa Łużycka w okolicach miejscowości Sobolice stanowiącej granicę państwa.

fot. K.Polus

W efekcie podniesione śmieci trafiły do 51 worków o pojemności 120 litrów każdy. Objętość zebranych śmieci to ponad 6 metrów sześciennych, czyli prawie pełny kontener wywożony przez śmieciarki.

Nasze działania pozwoliły na zaprezentowanie właściwej odsłony walorów przyrodniczych otoczenia rzeki oraz wyeliminowały odpady ze środowiska.

Autor. J.Karwański