Wydawca treści Wydawca treści

łowiectwo

W lasach Nadleśnictwa prowadzi się również gospodarowanie zwierzyną. Na terenie N-ctwa leżą cztery obwody łowieckie, z których dwa o łącznej pow. blisko 22,5 tyś. ha stanowią Ośrodek Hodowli Zwierzyny oraz dwa dzierżawione przez „Koło Łowieckie Cietrzew" z siedzibą w Żarach o łącznej pow. blisko 14 tyś. ha.

W obwodach Nadleśnictwa występuje 13 paśników, 317 lizawek, ponad 112 ambon, oraz 46 wysiadek. Corocznie dokarmiamy zwierzynę wywożąc ponad 30 ton karmy i 0,5 tony soli.

W OHZ N-ctwa Wymiarki bytuje ponad 250 jeleni, 660 saren i prawie 260 dzików, 225 lisów oraz kilkaset szt. zwierzyny drobnej tj. zające, tchórze, norki amer., dzikie kaczki, kuropatwy.

Obwody Lasów Państwowych cieszą się ciągle rosnącym zainteresowaniem wśród myśliwych krajowych i zagranicznych. Corocznie OHZ Wymiarki odwiedza ponad 150 myśliwych z Francji, Danii, Belgii, Austrii, Niemiec.

 

*********************************************************************************************************************

„DARZ BÓR”

Szanowni Państwo. Zapraszamy wszystkich chętnych myśliwych krajowych i zagranicznych na polowania w Ośrodku Hodowli Zwierzyny przy Nadleśnictwie Wymiarki w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.  W naszej ofercie profesjonalna organizacja polowań indywidualnych i zbiorowych w atrakcyjnych cenach.

Co nas wyróżnia …?

NASZA LOKALIZACJA

Niewątpliwym atutem polowania na terenie Nadleśnictwa Wymiarki jest jego umiejscowienie. OHZ Wymiarki jest położony w płd-zach. części woj. lubuskiego, bezpośrednio przy granicy Polski z Niemcami. Ma to szczególne znaczenie dla myśliwych zagranicznych, szukających przygody w innym kraju, lecz stosunkowo niedaleko od domu.

Do dyspozycji myśliwych jest obszar dwóch obwodów leśnych o łącznej powierzchni 22,5 tyś. hektarów.  Myśliwy szukający przygody w Polsce ma możliwość przeżycia u nas wspaniałej przygody w jednym z największych i najpiękniejszych kompleksów leśnych w Europie - „Borach Dolnośląskich”.

NASZE ŁOWISKA

Nasze łowiska charakteryzują się bardzo dużą lesistością (blisko 70%). Tereny są zasobne przede wszystkim w zwierzynę grubą: jelenie szlachetne, dziki, sarny, drapieżniki. Rocznie pozyskujemy ok. 100 – 150 jeleni (w tym ok. 60 szt. byków) oraz ok. 200 dzików.

Aby prowadzić właściwą gospodarkę łowiecką użytkujemy kilkadziesiąt hektarów gruntów rolnych uprawiając kukurydzę, topinambur, grykę, owies, żyto i wiele innych zbóż  z przeznaczeniem na zgryz dla zwierzyny. Dbamy również o właściwe utrzymanie łąk śródleśnych.

Dzięki właściwej, długoletniej selekcji (OHZ funkcjonuje od 1965 roku) nasi klienci mają możliwość przeżywania wspaniałych rykowisk, które często kończą się pozyskaniem pięknych wieńców o masie 6-8kg, a niekiedy nawet większych (ponad 9kg).

Ze względu na dużą lesistość i stosunkowo niewielki udział wielkopowierzchniowych upraw rolnych, nasze odyńce charakteryzują się stosunkowo niewielką masą - do ok. 150kg, natomiast ich oręż często bywa imponujący, osiągający medalowe wyceny (szable pow. 20cm).

Jeśli jesteś myśliwym, który kocha nasz kraj, nie lubi długich, męczących podróży, a przede wszystkim pragnie poznawać nowe, nieznane mu jeszcze łowiska, nowych ludzi i tradycje, to zachęcamy do kontaktu z nami.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Stop nieetycznym zbieraczom poroża

Stop nieetycznym zbieraczom poroża

Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Od 23 lutego, Lasy Państwowe przeprowadzą akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać takim nieetycznym przypadkom.

Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie i jelenie. Te ostatnie pozbywają się poroża właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera je do własnych kolekcji, niektórzy na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu-, trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Poroże to twardy, kostny twór, który noszą samce krajowych jeleniowatych. Ma rolę reprezentacyjną – pozwala demonstrować siłę i możliwości reprodukcyjne. Bywa orężem do walki z rywalami. Po okresie godów w zasadzie przestaje być potrzebne i jest zrzucane. Pozbywanie się poroża i jego odrastanie to coroczny proces.
Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. M.in. nie powinni zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości.
Niestety cześć osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo.

Zdarzają się przypadki, gdy jelenie wypłaszane są petardami, a chciwy zbieracz „tropi” je quadem. Najprawdopodobniej taka właśnie była przyczyna tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim. Wypłoszona chmara przeszło 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków 18 zwierząt utonęło.

- To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia się problemowi. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, którą ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom.

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) będzie miała charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąc strażników leśnych. Będą patrolować szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. O wsparcie będzie proszona Państwowa Straż Łowiecka i Policja.

Celem nieetycznych zbieraczy są przede wszystkim jelenie. Ich krajowa populacja od kilku lat przekracza 200 tys. osobników i jest być może najliczniejsza w historii. Samce posiadają okazałe poroże – jedna tyka może ważyć nawet 5 kg. W trudnych, zimowych warunkach, zwierzęta gromadzą się w duże stada. Tropienie takich chmar na śniegu zwiększa szanse znalezienia zrzutów.

Jednak ciągłe nękanie takich stad nie tylko osłabia i stwarza zagrożenie dla zwierząt. To również potencjalne zagrożenie dla kierowców. Nietrudno o wypadek, gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta, spłoszone przez zbieraczy poroży.