Wydawca treści Wydawca treści

łowiectwo

W lasach Nadleśnictwa prowadzi się również gospodarowanie zwierzyną. Na terenie N-ctwa leżą cztery obwody łowieckie, z których dwa o łącznej pow. blisko 22,5 tyś. ha stanowią Ośrodek Hodowli Zwierzyny oraz dwa dzierżawione przez „Koło Łowieckie Cietrzew" z siedzibą w Żarach o łącznej pow. blisko 14 tyś. ha.

W obwodach Nadleśnictwa występuje 13 paśników, 317 lizawek, ponad 112 ambon, oraz 46 wysiadek. Corocznie dokarmiamy zwierzynę wywożąc ponad 30 ton karmy i 0,5 tony soli.

W OHZ N-ctwa Wymiarki bytuje ponad 250 jeleni, 660 saren i prawie 260 dzików, 225 lisów oraz kilkaset szt. zwierzyny drobnej tj. zające, tchórze, norki amer., dzikie kaczki, kuropatwy.

Obwody Lasów Państwowych cieszą się ciągle rosnącym zainteresowaniem wśród myśliwych krajowych i zagranicznych. Corocznie OHZ Wymiarki odwiedza ponad 150 myśliwych z Francji, Danii, Belgii, Austrii, Niemiec.

 

*********************************************************************************************************************

„DARZ BÓR”

Szanowni Państwo. Zapraszamy wszystkich chętnych myśliwych krajowych i zagranicznych na polowania w Ośrodku Hodowli Zwierzyny przy Nadleśnictwie Wymiarki w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.  W naszej ofercie profesjonalna organizacja polowań indywidualnych i zbiorowych w atrakcyjnych cenach.

Co nas wyróżnia …?

NASZA LOKALIZACJA

Niewątpliwym atutem polowania na terenie Nadleśnictwa Wymiarki jest jego umiejscowienie. OHZ Wymiarki jest położony w płd-zach. części woj. lubuskiego, bezpośrednio przy granicy Polski z Niemcami. Ma to szczególne znaczenie dla myśliwych zagranicznych, szukających przygody w innym kraju, lecz stosunkowo niedaleko od domu.

Do dyspozycji myśliwych jest obszar dwóch obwodów leśnych o łącznej powierzchni 22,5 tyś. hektarów.  Myśliwy szukający przygody w Polsce ma możliwość przeżycia u nas wspaniałej przygody w jednym z największych i najpiękniejszych kompleksów leśnych w Europie - „Borach Dolnośląskich”.

NASZE ŁOWISKA

Nasze łowiska charakteryzują się bardzo dużą lesistością (blisko 70%). Tereny są zasobne przede wszystkim w zwierzynę grubą: jelenie szlachetne, dziki, sarny, drapieżniki. Rocznie pozyskujemy ok. 100 – 150 jeleni (w tym ok. 60 szt. byków) oraz ok. 200 dzików.

Aby prowadzić właściwą gospodarkę łowiecką użytkujemy kilkadziesiąt hektarów gruntów rolnych uprawiając kukurydzę, topinambur, grykę, owies, żyto i wiele innych zbóż  z przeznaczeniem na zgryz dla zwierzyny. Dbamy również o właściwe utrzymanie łąk śródleśnych.

Dzięki właściwej, długoletniej selekcji (OHZ funkcjonuje od 1965 roku) nasi klienci mają możliwość przeżywania wspaniałych rykowisk, które często kończą się pozyskaniem pięknych wieńców o masie 6-8kg, a niekiedy nawet większych (ponad 9kg).

Ze względu na dużą lesistość i stosunkowo niewielki udział wielkopowierzchniowych upraw rolnych, nasze odyńce charakteryzują się stosunkowo niewielką masą - do ok. 150kg, natomiast ich oręż często bywa imponujący, osiągający medalowe wyceny (szable pow. 20cm).

Jeśli jesteś myśliwym, który kocha nasz kraj, nie lubi długich, męczących podróży, a przede wszystkim pragnie poznawać nowe, nieznane mu jeszcze łowiska, nowych ludzi i tradycje, to zachęcamy do kontaktu z nami.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Tropical Forestry w Nadleśnictwie Wymiarki

Tropical Forestry w Nadleśnictwie Wymiarki

Studenci Leśnictwa Tropikalnego z Drezna z wizytą w polskich lasach.

Nadleśnictwo Wymiarki, w ramach kontynuacji współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie, gościło studentów kierunku „Tropical Forestry” (Leśnictwo Tropikalne).

Specyfiką tego obszaru kształcenia jest bardzo duża wielonarodowość słuchaczy. W bieżącym roku nasze lasy odwiedzili obywatele odległych zakątków świata, m.in. z Pakistanu, Wietnamu, Bangladeszu, Nepalu, Ghany, Kongo, Kamerunu, Rwandy, Maroka. Co ciekawe, część przybyłych studentów, mimo młodego wieku, pracuje w swoich ojczystych krajach w urzędach leśnych, a studia stanowią formę dokształcania się. Nie zabrakło również studentów, opiekunów i profesorów z Niemiec.

Spotkanie najpierw miało charakter terenowy, a następnie teoretyczny - w siedzibie nadleśnictwa stanowiło doskonałą okazję do zaprezentowania polskiego modelu gospodarki leśnej. Przygotowaną część terenową goście pokonywali rowerowo, co stanowiło jednocześnie formę aktywnego spędzania czasu. Aura tego dnia nie była litościwa, bowiem panował wielki upał, co mocno dało się we znaki cyklistom. Zaprezentowano powierzchnie z odnowieniami sztucznymi gdzie, jak się okazało, dla wielu osób sosna pospolita stanowiła iście „egzotyczny” gatunek. Omówiono zagadnienia z zakresu hodowli i użytkowania lasu.

Po przybyciu do nadleśnictwa leśnicy zaprezentowali działania Lasów Państwowych na rzecz przyrody oraz społeczeństwa. Tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem, czego dowodem była lawina pytań. Niemały podziw wzbudziły zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową, a w szczególności informacja, że nadleśnictwo dysponuje własnym miejscem lądowań i startów dla samolotów gaszących pożary lub patrolujących lasy. Również stosowanie sadzarek mechanicznych dla części studentów było swoistą nowością.

Wizyta szybko dobiegła końca, ale pozostały zapowiedzi kolejnych odwiedzin w przyszłym roku.

fot. Waldemar Kazimir

fot. Krzysztof Gadecki