Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Miejsca postoju pojazdów

W Nadleśnictwie Wymiarki udostępniono trzy obiekty tzw. miejsca postoju pojazdów, tak aby turyści mogli odpocząć w drodze oraz pozostawić w bezpiecznym miejscu samochód, by np. udać się na grzybobranie.

W ramach utworzonej infrastruktury turyści mogą korzystać z małej wiaty, stołów i ław umożliwiających np. spożywanie posiłków w przerwach w podróży, z wyznaczonego miejsca na ognisko (po uprzednim zgłoszeniu kierownictwu Nadleśnictwa), podnosić wiedzę przyrodniczą dot. walorów przyrodniczych Nadleśnictwa Wymiarki oraz mile spędzać czas i odpoczynek w niewątpliwie urokliwym miejscu.

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

4 maja świętem strażaków

4 maja świętem strażaków

Nierzadko ratują życie, czyjeś mienie i chronią lasy. To właśnie 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana, jako święto zawodowe obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Święto strażaków zostało zainicjowane przez J.J. Edmondsona, australijskiego strażaka, na pamiątkę tragicznie zmarłych kolegów. To dzień, który nie tylko upamiętnia tą przykrą chwilę, ale także jest wyrazem szacunku dla wszystkich strażaków i ich rodzin.

"W straży pożarnej, razem walczymy przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - pożarowi - bez względu na kraj, pochodzenie, jaki mundur nosimy i w jakim języku mówimy." – J.J. EdmondsonW Polsce Dzień Strażaka oficjalnie został ustanowiony w roku 2002, zatem 4 maja świętują strażacy z Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. W Lasach Państwowych to także ważny dzień dla służb przeciw pożarniczych, w szczególności dla tych, którzy na co dzień współpracują ze strażakami i walczą bezpośrednio z pożarami lasów gasząc je często jeszcze u zalążka. To też szczególny dzień dla osób, które dbają o nasze lasy monitorując je z dostrzegalni pożarowych, w celu szybkiego zlokalizowania zagrożenia, czy też dla pracowników, którzy przyjmują zgłoszenia o pożarach w punktach alarmowo-dyspozycyjnych w nadleśnictwach, a także tych co gaszą ogień trawiązy drzewa z "lotu ptaka".

Ogień to ogromne zagrożenie dla lasu i ludzi. Z tym żywiołem nie łatwo wygrać, a najlepiej o tym wiedzą sami strażacy, którzy na co dzień walczą z pożarami. W minionym roku, na terenie dwudziestu nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze, lasy płonęły aż 352 razy, a ogień strawił niemal 30,5 ha lasów. Poza tym leśnicy i strażacy interweniowali jeszcze 578 razy. W tym roku, od  stycznia do końca kwietnia br. lasy naszego regionu płonęły 22 razy i spaliło się niemal 3,05 ha lasów. Oby ten rok był łaskawszy dla naszej przyrody.

Dla leśników współpraca z Państwową Strażą Pożarną i Ochotniczą Strażą Pożarną jest nieoceniona.
W tym szczególnym Dniu Strażaka, dziękujemy za współpracę, ciężką pracę, wsparcie i ochronę polskiej przyrody przed nie mającym ograniczeń żywiołem jaki jest ogień. 
Wszystkim naszym przyjaciołom z OSP i PSP oraz ich rodzinom życzymy zdrowia, a także leśnym służbom przeciwpożarowym życzymy wytrwałości i jak najmniej niebezpiecznych sytuacji w pracy, w tym rzecz jasna dni bez pożarów!


"Las rośnie wolno, a płonie szybko" (fot. Krzysztof Coń, Nadleśnictwo Krzystkowice)