Położenie

Nadleśnictwo Wymiarki jest najbardziej wysuniętą na południe jednostką spośród 20 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Lasy Nadleśnictwa położone są w kompleksie Borów Dolnośląskich, który jest jednym z największych w kraju.

Galeria zdjęć

Grupy zorganizowane mogą zwiedzać ścieżki z przewodnikiem po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt. Obiekty edukacyjne jak ścieżki przyrodnicze, centrum edukacji czynne są przez cały rok od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00. Inne terminy po indywidualnym uzgodnieniu: Nadleśnictwo Wymiarki ul. Łąkowa 1 68-131 Wymiarki tel. +48 68 360 40 06 fax +48 68 360 40 17

Historia

Nadleśnictwo Wymiarki w obecnych granicach istnieje od 1 stycznia 1993 roku

Organizacja nadleśnictwa

Schemat organizacyjny Nadleśnictwa Wymiarki przedstawia załączony wykres.

Projekty i fundusze

W roku 2014 Nadleśnictwo Wymiarki zrealizowało projekt pod tytułem „Promocja współpracy transgranicznej Nadleśnictwa Wymiarki i Landratsamt Bautzen Kreisforstamt”. Partnerem projektu ze strony Saksonii jest Landratsamt Bautzen Kreisforstamt (Powiatowy Urząd Leśny Bautzen) z siedzibą Kamenz.

Współpraca

Nadleśnictwo Wymiarki współpracuje z Landratsamt Bautzen Kreisforstamt (Powiatowy Urząd Leśny Bautzen) z Saksonii (Niemcy). Siedziba partnera projektu Landratsamt Bautzen Kreisforstamt znajduje się w Kamenz (http://www.landkreis-bautzen.de). Tutaj znajdziesz więcej informacji o partnerze.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

EFEKT ROCZNICOWY JUŻ WIDOCZNY

EFEKT ROCZNICOWY JUŻ WIDOCZNY

Leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki w 2018 r, czynnie obchodzili rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jubileusz był doskonałą okazją, by pozostawić wyjątkową i trwałą pamiątkę historyczno - przyrodniczą dla przyszłych pokoleń. W tym celu zorganizowano nietypowe sadzenie lasu, w którym udział wzięli przedstawiciele okolicznych samorządów terytorialnych, stowarzyszeń oraz mieszkańcy okolicznych gmin. Wyjątkowość wydarzenia polegała na wytyczeniu na powierzchni zrębowej symbolicznej liczby 100, którą obsadzono brzozą. Pozostała część powierzchni odnowiona została sosną pospolitą, co dzięki kontrastowi kolorystycznemu, właściwemu dla różnych gatunków lasotwórczych, pozwoliło osiągnąć zamierzony przez leśników cel.

Pierwsze efekty upamiętniające wyjątkową rocznicę zaobserwowano już w roku 2020. Rosnąca brzoza utworzyła dobrze widoczną z lotu ptaka liczbę 100.

W uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości zapisano, że "Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin".

Pozostawienie nietypowego artefaktu leśnego na ziemiach odzyskanych stanowi także pewną symboliczną wizytówkę przemian niepodległościowych.