Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obiekty edukacyjne

Leśnicy Nadleśnictwa Wymiarki wiedzą jak wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach odgrywa edukacja oraz kształtowanie świadomości społeczeństwa, szczególnie u najmłodszych.

Na te potrzeby stworzono ścieżkę edukacyjną, na której można łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli miło i zdrowo spędzać czas, a przy okazji poznawać tajniki lasu i pracy w lesie.

Ścieżka dydaktyczna „Przy Stawie" utworzona w 2007r. tuż przy siedzibie Nadleśnictwa. Na obiekt składają się liczne tablice informacyjno - dydaktyczne przedstawiające różnorodne zagadnienia z tematyki leśnej, oraz wspaniała wiata z miejscem na ognisko lub grilla i piękny ogród z licznymi gatunkami drzew i krzewów naszych lasów.  W pobliżu znajduje się staw, w którego szuwarach schronienie znajduje wiele gatunków ptaków, a które można obserwować z nowo wybudowanego pomostu. Na ścieżce można odnaleźć również miejsce, w którym rośnie "Dąb papieski", co potwierdza kamienna tablica. Tuż obok w piwnicy siedziby Nadleśnictwa Wymiarki mieści się wspaniała sala edukacyjno – konferencyjna, gdzie wystawiane są prezentacje oraz organizowane liczne pokazy i spotkania, zarówno z dziećmi jak i dorosłymi, w tym np. z leśnikami z Niemiec.

Obiekt jest czynny przez cały rok od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 .Inne terminy po indywidualnym uzgodnieniu pod nr. tel. 068-360-40-06 .

Obecnie jesteśmy partnerem Fundacji "Bory Dolnośląskie" w utrzymywaniu szlaków konnych, które pełnią zarówno rolę rekreacyjną jak i edukacyjną, po przez stawianie tablic informacyjnych i bilbordów w ciekawych miejscach naszego Nadleśnictwa.

Corocznie bierzemy aktywny udział w poprawiani świadomości leśnej uczniów pobliskich szkół podstawowych, wykorzystując bezpośredni kontakt dzieci z pracownikami Nadleśnictwa, zapoznających ich z teoretyczną i praktyczną częścią naszej pracy.

  • Organizujemy  prezentacje multimedialne oraz projekcje filmów o tematyce leśnej.
  • Zapraszamy na pokazy sprzętu leśnego
  • Organizujemy różnego rodzaju zawody.                     

Wierzymy, że tylko dobra współpraca i właściwa postawa społeczeństwa z Lasami Państwowymi pomoże w pełnym stopniu zrealizować wszystkie cele jakie stawia się w dzisiejszych czasach polskim leśnikom.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Już czas na przywrócenie mokradeł

Już czas na przywrócenie mokradeł

W dniu 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł.

Jest to światowa kampania, której celem jest podnoszenie świadomości społecznej o roli terenów podmokłych w przyrodzie. Co roku obchodzona jest 2 lutego – na pamiątkę podpisania w 1971 r. międzynarodowej Konwencji o obszarach wodno-błotnych (tzw. Konwencja Ramsarska).

Dotychczas ratyfikowały ją 172 państwa, które wyznaczyły ponad 2 500 obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu. Polska jest stroną Konwencji od 22 marca 1978 r., i zgłosiła na listę 19 obszarów wodno-błotnych.

 

Zgodnie z treścią Konwencji Ramsarskiej, obszarami wodno-błotnymi są „...tereny bagien, błot i torfowisk lub zbiorniki wodne, tak naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe,
o wodach stojących lub płynących, słodkich, słonawych lub słonych, łącznie z wodami morskimi, których głębokość podczas odpływu nie przekracza sześciu metrów”.

Strony Konwencji, w tym również Polska, zobowiązane są do:

  • mądrego użytkowania wszystkich mokradeł,
  • włączenia obszarów spełniających kryteria na listę obszarów wodno-błotnych
    o międzynarodowym znaczeniu i zapewnieniu im skutecznego zarządzania,
  • współpracy międzynarodowej w ochronie mokradeł transgranicznych.

Ważnym aspektem włączenia obszarów wodno-błotnych na listę Ramsar jest charakter ekologiczny obszaru.

Konwencja definiuje mądre użytkowanie terenów podmokłych jako „utrzymanie ich ekologicznego charakteru, osiągnięte poprzez wdrożenie podejścia ekosystemowego, w kontekście zrównoważonego rozwoju”. Rozsądne wykorzystanie można zatem postrzegać jako ochronę i zrównoważone użytkowanie terenów podmokłych oraz wszystkich świadczonych przez nie usług z korzyścią dla ludzi i przyrody.

Jaka jest rola obszarów wodno-błotnych?

Tereny podmokłe magazynują wodę i podnoszą jej jakość, zapewniając odporność na suszę. Chronią przed powodziami i skutkami nawalnych deszczy. Na całym świecie mokradła dostarczają żywności, zapewniają transport wodny i rekreację. Utrzymują różnorodność genetyczną, biocenotyczną i ekosystemową, odgrywają kluczową rolę w cyklach życiowych wielu gatunków oraz w corocznych wzorcach migracyjnych.

 

Co zagraża mokradłom i jak możemy je chronić?

Tereny podmokłe ulegają degradacji i utracie na skutek rosnących wymagań coraz liczniejsze populacji ludzkiej. Nadmierna eksploatacja terenów podmokłych coraz bardziej zagraża ich zdolności do świadczenia niezbędnych nam usług. Aby temu przeciwdziałać, musimy zapewnić mądre zarządzanie terenami podmokłymi i znajdującą się w nich wodą, przywrócić zdegradowane tereny podmokłe i stworzyć nowe, jeśli to konieczne, aby odzyskać usługi, których potrzebujemy.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi kampanii umieszczonymi
w plikach do pobrania.

Materiały do pobrania