Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obiekty edukacyjne

Leśnicy Nadleśnictwa Wymiarki wiedzą jak wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach odgrywa edukacja oraz kształtowanie świadomości społeczeństwa, szczególnie u najmłodszych.

Na te potrzeby stworzono ścieżkę edukacyjną, na której można łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli miło i zdrowo spędzać czas, a przy okazji poznawać tajniki lasu i pracy w lesie.

Ścieżka dydaktyczna „Przy Stawie" utworzona w 2007r. tuż przy siedzibie Nadleśnictwa. Na obiekt składają się liczne tablice informacyjno - dydaktyczne przedstawiające różnorodne zagadnienia z tematyki leśnej, oraz wspaniała wiata z miejscem na ognisko lub grilla i piękny ogród z licznymi gatunkami drzew i krzewów naszych lasów.  W pobliżu znajduje się staw, w którego szuwarach schronienie znajduje wiele gatunków ptaków, a które można obserwować z nowo wybudowanego pomostu. Na ścieżce można odnaleźć również miejsce, w którym rośnie "Dąb papieski", co potwierdza kamienna tablica. Tuż obok w piwnicy siedziby Nadleśnictwa Wymiarki mieści się wspaniała sala edukacyjno – konferencyjna, gdzie wystawiane są prezentacje oraz organizowane liczne pokazy i spotkania, zarówno z dziećmi jak i dorosłymi, w tym np. z leśnikami z Niemiec.

Obiekt jest czynny przez cały rok od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 .Inne terminy po indywidualnym uzgodnieniu pod nr. tel. 068-360-40-06 .

Obecnie jesteśmy partnerem Fundacji "Bory Dolnośląskie" w utrzymywaniu szlaków konnych, które pełnią zarówno rolę rekreacyjną jak i edukacyjną, po przez stawianie tablic informacyjnych i bilbordów w ciekawych miejscach naszego Nadleśnictwa.

Corocznie bierzemy aktywny udział w poprawiani świadomości leśnej uczniów pobliskich szkół podstawowych, wykorzystując bezpośredni kontakt dzieci z pracownikami Nadleśnictwa, zapoznających ich z teoretyczną i praktyczną częścią naszej pracy.

  • Organizujemy  prezentacje multimedialne oraz projekcje filmów o tematyce leśnej.
  • Zapraszamy na pokazy sprzętu leśnego
  • Organizujemy różnego rodzaju zawody.                     

Wierzymy, że tylko dobra współpraca i właściwa postawa społeczeństwa z Lasami Państwowymi pomoże w pełnym stopniu zrealizować wszystkie cele jakie stawia się w dzisiejszych czasach polskim leśnikom.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

PROGRAM PILOTAŻOWEGO ZWALCZANIA INWAZYJNYCH GATUNKÓW OBCYCH

PROGRAM PILOTAŻOWEGO ZWALCZANIA INWAZYJNYCH GATUNKÓW OBCYCH

Skuteczne usuwanie inwazyjnego krzewu tawuły kutnerowatej (Spiraea tomentosa L.) jest dużym wyzwaniem. Doświadczenia w tym zakresie gromadzone są w ramach projektu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska pn. „Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną”, którego realizacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Na stanowisku krzewu w Nadleśnic-twie Wymiarki, znajdującym się na polanie śródleśnej w pobliżu Rezerwatu Przygiełkowe Moczary, zespół pod kierownictwem naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wraz z ekspertami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Uniwersytetu Łódzkiego testował różne sposoby usuwania tego gatunku poprzez jednokrotne wyrywanie, dwukrotne wyrywanie oraz intensywne – trzykrotne koszenie. Zabiegi prowa-dzono od czerwca do września 2021 r. na trzech poletkach doświadczalnych, z których każde miało powierzchnię 100 m2. Zabieg jednokrotnego wyrywania krzewów wykonano w lipcu, zabieg dwukrotnego wyrywania przeprowadzono w czer-wcu i w sierpniu, a zabieg trzykrotnego koszenia w czerwcu, lipcu i w sierpniu. Pierwsze obserwacje poczynione podczas działań pilotażowych wskazują, że dużą zaletą metody zwalczania krzewu przez wyrywanie ręczne jest to, że jest to metoda niewy-magająca specjalnego sprzętu. Konieczne do realizacji prac lekkie narzędzia, jak szpadel, widły, rękawice czy okulary ochronne, mogą być wno-szone na powierzchnię, co powoduje, że metoda ta może być wykorzystywana nawet w trudno dostępnym terenie. Wadą metody jest jej duża pracochłonność – usunięcie krzewów wraz z ich systemem korzeniowym z powierzchni 100 m2 zajmuje dwóm pracownikom osiem godzin roboczych.

 

Ręczne wyrywanie tawuły kutnerowatej z systemem korzeniowym.

Wykaszanie łanu tawuły kutnerowatej

Wykaszanie łanu tawuły kutnerowatej.

 

Koszenie tawuły kutnerowatej jest metodą znacznie mniej energo i kosztochłonną. Przy jej zastosowaniu ważny jest dobór specjalistycznego sprzętu, np. kosiarki spalinowej o odpowiednio dobranej tarczy tnącej, która przetnie zdrewniałe pędy rośliny. Konieczne jest także zapewnienie osobom wykonującym zabieg rękawic, okularów ochronnych i słuchawek oraz zachowanie szczegól-nej ostrożności podczas wykonywania zabiegów, ponieważ tawuła wykształca wysokie kępy, co znacznie utrudnia przemieszczanie się podczas prac. Wykoszenie zwartego łanu tawuły o powierzchni 100 m2 wraz z usunięciem pędów leżących zajmuje jednemu pracownikowi trzy godziny robocze.

Powierzchnie objęte pilotażowym zwalczaniem tawuły kutnerowatej.

Z pierwszych obserwacji prowadzonych podczas realizacji zabiegów wynika, że wszystkie zastosowane działania są dobrymi sposobami kontroli populacji tawuły kutnerowatej. Szczególnie zalecane jest jednak zwalczanie krzewu na wczesnych etapach jego inwazji.Jeśli zobaczysz ten gatunek na swojej łące, nie zwlekaj. Łatwiej usunąć pojedyncze osobniki krzewu niż cały łan.