Wydawca treści Wydawca treści

obszary chronionego krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyka i wypoczynkiem lub pełniona funkcja korytarzy ekologicznych.

"Bory Dolnośląskie" obszar o powierzchni 26.223 ha położony w gminach: Żagań 5.737 ha, Gozdnica 1.517 ha, Iłowa 7.721 ha, Małomice 44 ha, Przewóz 9.633 ha, Wymiarki 1.571 ha. OChK został utworzony w 2003 roku, na mocy Rozporządzenia Nr 14 Wojewody Lubuskiego z dnia 24 lipca 2003 r. w sprawie określenia obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa lubuskiego (Dz. Urz. Nr 47, poz. 820). Po przeprowadzonych korektach powierzchniowych, aktualnym aktem prawnym jest Rozporządzenie Nr 1 Wojewody Lubuskiego z dnia 13 stycznia 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obszarów chronionego krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego Nr 4, poz. 99 z dnia 23 stycznia 2009 r.).

 

"Bory Bogumiłowskie" obszar o powierzchni 8.910 ha położony w gminach: Żary 4.588 ha, Lipinki Łużyckie 2.110 ha, Przewóz 1.363 ha, Trzebiel 849 ha; Utworzony w 2003 roku na mocy Rozporządzenia Nr 14 Wojewody Lubuskiego z dnia 24 lipca 2003 roku w sprawie określenia obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa lubuskiego (Dz. Urz. Nr 47, poz. 820). Po przeprowadzonych korektach powierzchniowych, aktualnym aktem prawnym jest Rozporządzenie Nr 1 Wojewody Lubuskiego z dnia 13 stycznia 2009 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie obszarów chronionego krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Lubuskiego Nr 4, poz. 99 z dnia 23 stycznia 2009 r.).

 

W zarządzie Nadleśnictwa Wymiarki Obszar Chronionego Krajobrazu - "Bory Dolnośląskie" obejmuje obszar ok.10 790 ha, natomiast „Bory Bogumiłowskie" - ok. 2 560 ha.

Tu znajdziesz dokładne informacje o OChK w woj. lubuskim http://bip.gorzow.rdos.gov.pl/rejestr-form-ochrony-przyrody


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

UCZESTNICY ERASMUS+ Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE

UCZESTNICY ERASMUS+ Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE

UCZNIOWIE WYMIANY MIĘDZYNARODOWEJ POZNAWALI ARKANA GOSPODARKI LEŚNEJ REALIZOWANEJ W POLSKICH LASACH.

W dniu 5 grudnia 2022 r.  w ramach realizowanego przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Gozdnicy międzynarodowego projektu edukacyjnego ERASMUS+  Nadleśnictwo Wymiarki gościło grupę uczniów i opiekunów z trzech krajów: Anglii, Turcji i Rumuni.

Celem spotkania było poznanie pracy leśnika w Polsce oraz zapoznanie się ze znaczeniem lasów w aspekcie społecznym, przyrodniczym oraz gospodarczym.

Przybyłych gości przywitał nadleśniczy Pan Zdzisław Woźny akcentując przy tym jak duże znaczenie mają lasy dla regionu lubuskiego, mającego największą lesistość kraju sięgającą prawie 50% powierzchni. Następnie zajęcia poprowadzili edukatorzy Jerzy Szczygieł oraz Konrad Zator.

Uczniowie zostali zapoznani ze strukturami, organizacją  i działalnością Lasów Państwowych w Polsce na przykładzie Nadleśnictwa Wymiarki. W dalszej części spotkania uczestnicy poznali narzędzia i metody wykorzystywane do prowadzenia przez nadleśnictwo edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa. Nie zabrało również zwiedzania sali edukacyjnej i spaceru wokół biurowca z przystankami tematycznymi znajdującymi się na ścieżce edukacyjnej „Nad Stawem”.

Spotkanie zakończyła dyskusja, w której aktywny udział wzięli zarówno uczniowie jak i ich opiekunowie. Tematem wiodącym były zagadnienia związane z możliwościami wyboru zawodu leśnika w Polsce, w kontekście wymaganego wykształcenia, predyspozycji kandydatów. Były również zapytania jak zawód ten jest postrzegany w społeczeństwie i przestrzeni publicznej. Wymiana młodzieży zrealizowana została w ramach projektu "Setting priorities in career planning" czyli „Ustalanie priorytetów w planowaniu kariery”. Spotkanie poza celami głównymi pozwoliło uczniom na zdobycie praktycznych „szlifów” języka angielskiego, co wydaje się bardzo istotną wartością dodaną tego rodzaju spotkań.

Autor: J.Karwański