Wydawca treści Wydawca treści

ochrona lasu

Ochrona lasu jest jedną z podstawowych dziedzin działalności gospodarczej w leśnictwie wykorzystującą wiedzę teoretyczną i praktyczną w celu zabezpieczania lasu przed szkodami.

Dla leśników ochrona lasu to nie tylko ochrona samych drzew i związanego z nimi surowca drzewnego, ale przede wszystkim jest to ochrona całego ekosystemu leśnego. Tak szerokie pojęcie obejmuje pełen wachlarz elementów składowych ekosystemów, w których dba się o zachowanie bioróżnorodności gatunków chronionych wśród roślin jak i wśród zwierząt, ochronę gleby czy wód. Całość tego skomplikowanego systemu jest narażona na szereg czynników, które podzielono na abiotyczne (zagrożenia ze strony przyrody nieożywionej tj. wiatr, okiść, mróz, susze), biotyczne (zagrożenia powodowane przez zwierzęta, owady, grzyby) oraz czynniki antropogeniczne, których przyczyną jest bezpośrednio człowiek.

Głównym zadaniem ochrony lasu, poza dokładnym poznaniem czynników chorobotwórczych jest zasada profilaktycznego działania, polegająca na zapobieganiu procesom chorobowym oraz zwiększaniu zdolności obronnej drzewostanów.

Pobierz Instrukcję Ochrony Lasu ( tom I i II).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Informacja o agrolotniczym zabiegu ratowniczym

Informacja o agrolotniczym zabiegu ratowniczym

Nadleśnictwo Wymiarki informuje, że od dn. 23 maja do dn. 31 maja br. na terenie Leśnictw Zabłocie oraz Jedliniec będzie przeprowadzany chemiczny zabieg ratowniczy przy użyciu sprzętu lotniczego przeciwko szkodnikom pierwotnym sosny na  powierzchni ok. 500 ha.

Do zabiegu zastosowany będzie preparat - DIMILIN 480 SC.

Krótka charakterystyka preparatu (wyciąg z etykiet śor):
- Dimilin 480 SC – związek acylomocznikowy (inhibitor syntezy chityny), zawierający 480 g
diflubenzuronu (substancji biologicznie czynnej) w jednym litrze środka, stosowany w dawce
0,05-0,1 l/ha w zmieszaniu z adiuwantem Ikar 95 EC (zawierającym 95 % oleju mineralnego,
jako substancji biologicznie czynnej) w dawce 0,7 l/ha z dodatkiem zalecanej dawki wody,
w ilości 2,3 l / ha.
Okres karencji dla runa leśnego – 24 godziny; okres prewencji dla pszczół – nie dotyczy (przy
dawce do 0, 375 l/ha),planowane jest zastosowanie dawki 0,100 l/ha.

 

W związku z powyższym od dnia 23 maja do dnia 31 maja br. na obszarze planowanego zabiegu wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasu.