Wydawca treści Wydawca treści

park krajobrazowy

Park Krajobrazowy " Łuk Mużakowa" - jest najmłodszym Parkiem utworzonym w 2001 roku, powierzchnia Parku wznosi 18 200 ha.

Został utworzony przede wszystkim ze względu na ukształtowanie terenu w postaci wielkiej moreny czołowej o kształcie podkowy, stąd nazwa. Według badań geologów niemieckich jest to największy tego typu twór na świecie.

Flora roślin naczyniowych Parku liczy 591 gatunków. Do szczególnie interesujących należą rośliny, które osiągają tu wschodnią granicę zasięgu - m.in. selery węzłobaldachowe - jedyne stanowisko w Polsce, czy Wrzosiec bagienny (Erica tetralix).

Stwierdzono tutaj 146 gatunków ptaków w tym: bąka, rybołowa, bielika, gągola, kanię rudą. Jeden gatunek, a mianowicie - wilk - pojawiający się tutaj sporadycznie należy do grupy taksonów szczególnie zagrożonych wyginięciem.

Wyjątkowo cennym fragmentem Parku jest XIX wieczny park podworski (wpisany na listę UNESCO) o założeniach krajobrazowych zlokalizowanych w miejscowości Łęknica, wzdłuż doliny Nysy Łużyckiej. Został on skomponowany w latach 1815-1844 na wzór angielski na życzenie ówczesnego właściciela tych ziem - księcia Hermana von Pückler - Muskau.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki „Łuk Mużakowa" zajmuje powierzchnię 1781 ha.

Tu znajdziesz wszelkie informacje o parkach krajobrazowych woj.lubuskiego http://bip.gorzow.rdos.gov.pl/rejestr-form-ochrony-przyrody


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Samorządowe sadzenie lasu

Samorządowe sadzenie lasu

Nadejście wiosny spowodowało rozpoczęcie sadzenia lasu określanego mianem odnowienia lasu.

W Nadleśnictwie Wymiarki w dniu 8 kwietnia 2022 r. zostało zorganizowane samorządowe sadzenie lasu. Wydarzenie, po długim okresie obostrzeń pandemicznych umożliwiło leśnikom przybliżenie działań realizowanych przez Lasy Państwowe zarówno w skali ogólnokrajowej jak również w odniesieniu do Nadleśnictwa Wymiarki.

W trakcie porannego spotkania zaprezentowano zagadnienia upowszechniające dane z raportu pt. „Społeczna Odpowiedzialność Lasów Państwowych”. Omówiona została współpraca Lasów Państwowych z samorządami, działania podejmowane na rzecz społeczeństwa, ochrony przyrody oraz służące rozwojowi lokalnemu. Omówiono także zrealizowane i planowane inwestycje na terenie Nadleśnictwa Wymiarki. Przedstawiono rozmiary zadań gospodarczych planowanych do realizacji w ramach zatwierdzonego przez Ministra Środowiska Planu Urządzenia Lasu opracowanego dla Nadleśnictwa Wymiarki na lata 2020-2029. Zaprezentowano również zagadnienia związane
z odnawianiem lasu i metodami stosowanymi w nadleśnictwie (odnowienie naturalne zaplanowane na najbliższe 10-lecie, odnowienie sztuczne zmechanizowane tj. przy wykorzystaniu sadzarki oraz odnowienie sztuczne ręczne).

Mimo, iż aura tego dnia nie nastrajała zbyt optymistycznie (poranny deszcz, zachmurzenie i silne powiewy wiatru) frekwencja dopisała, a zaplanowana „kampania odnowieniowa” w  wykonaniu przedstawicieli okolicznych samorządów terytorialnych doszła do skutku. W trakcie sadzenia pojawił się nawet element współzawodnictwa ale na szczęście nie wpływający na jakość sadzenia.

fot. J. Kazimir

Proces sadzenia lasu wkomponował się idealnie w bezdeszczowe okienko pogodowe, co sprzyjało wytężonemu wysiłkowi. Mamy nadzieję, że udatność posadzonej uprawy będzie wysoka, co poniekąd powinien także zagwarantować deszcz, który pojawił się zaraz po opuszczeniu powierzchni leśnej.

Autor. J. Karwański