Wydawca treści Wydawca treści

park krajobrazowy

Park Krajobrazowy " Łuk Mużakowa" - jest najmłodszym Parkiem utworzonym w 2001 roku, powierzchnia Parku wznosi 18 200 ha.

Został utworzony przede wszystkim ze względu na ukształtowanie terenu w postaci wielkiej moreny czołowej o kształcie podkowy, stąd nazwa. Według badań geologów niemieckich jest to największy tego typu twór na świecie.

Flora roślin naczyniowych Parku liczy 591 gatunków. Do szczególnie interesujących należą rośliny, które osiągają tu wschodnią granicę zasięgu - m.in. selery węzłobaldachowe - jedyne stanowisko w Polsce, czy Wrzosiec bagienny (Erica tetralix).

Stwierdzono tutaj 146 gatunków ptaków w tym: bąka, rybołowa, bielika, gągola, kanię rudą. Jeden gatunek, a mianowicie - wilk - pojawiający się tutaj sporadycznie należy do grupy taksonów szczególnie zagrożonych wyginięciem.

Wyjątkowo cennym fragmentem Parku jest XIX wieczny park podworski (wpisany na listę UNESCO) o założeniach krajobrazowych zlokalizowanych w miejscowości Łęknica, wzdłuż doliny Nysy Łużyckiej. Został on skomponowany w latach 1815-1844 na wzór angielski na życzenie ówczesnego właściciela tych ziem - księcia Hermana von Pückler - Muskau.

Na terenie Nadleśnictwa Wymiarki „Łuk Mużakowa" zajmuje powierzchnię 1781 ha.

Tu znajdziesz wszelkie informacje o parkach krajobrazowych woj.lubuskiego http://bip.gorzow.rdos.gov.pl/rejestr-form-ochrony-przyrody


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Święto Lasu i ochrony Klimatu

Święto Lasu i ochrony Klimatu

W dniu 17 maja 2022 r. w siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki, w ramach Centrum Spotkań Leśników Polskich i Niemieckich odbyło się spotkanie podsumowujące zorganizowane w 2021 r. Święto Lasu i Ochrony Klimatu.

Święto Lasu i Ochrony Klimatu zorganizowane zostało w dniu 04 września 2021 r. w Żarach przez następujące podmioty: Fundacja Natura Polska, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Miasto Żary. Projekt był finansowany przez programy współpracy transgranicznej Interreg Brandenburgia - Polska oraz Polska - Saksonia.

Przywitanie gości przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Wymiarki (fot. K.Zator)

Prowadzącym spotkanie była Pan Tomasz Żółkiewicz - Prezes Fundacji Natura Polska. Na podsumowanie przybyli przedstawiciele wielu środowisk, w tym Lasów Państwowych, Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr, samorządów lokalnych oraz partnerów z Niemiec. W trakcie spotkania omówiono dotychczasową współpracę oraz całość przedsięwzięcia.

W spotkaniu uczestniczyli leśnicy z Niemiec (fot. K.Zator)

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że idea powinna być nadal kontynuowana w latach kolejnych z cyklicznością co 2-3 lata.

Autor: J.Karwański