Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

DZIEŃ LEŚNIKA W NADLEŚNICTWIE WYMIARKI

DZIEŃ LEŚNIKA W NADLEŚNICTWIE WYMIARKI

Święty Jan Gwalbert „zawitał” do Nadleśnictwa Wymiarki

Zgodnie z Zarządzeniem nr 39 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 czerwca 2021 r. ustanowiona została oficjalna data Dnia Leśnika w Państwowycm Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe, który przypada na dzień 12 lipca.

Jest to święto branżowe, dedykowane pracownikom leśnictwa. Lipcowa data nie jest przypadkowa, bowiem związana jest ściśle z dniem poświęconym w kościele katolickim osobie świętego Jana Gwalberta. W języku hebrajskim to imię znaczy „Bóg jest litościwy”. Ten mało znany przedstawiciel panteonu świętych, który żył w latach 995-1073, został kanonizowany w 1163 r. przez papieża Celestyna III, a w 1951 roku  został ogłoszony przez papieża Piusa XII jako oficjalny patron wszystkich ludzi lasu.

W Polsce kult świętego rozpoczął się w 1801 r. wraz z wybudowaniem w parafii Stany kościoła pod Jego wezwaniem. Jako patron ludzi lasu został być czczony dopiero na początku XXI wieku. Stało się tak m.in. za sprawą profesora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Jerzego Wiśniewskiego, który wiele lat zabiegał o godne uhonorowanie właściwego patrona. W jednej ze swoich publikacji zawarł następujące przesłanie:

„Warto by na rozstajach dróg, w rodzimych borach i lasach stawiano nie tylko kapliczki poświęcone patronowi myśliwych, ale także nieznanemu patronowi leśników. Będą to miejsca należnego kultu, a także podziękowania za pracę boskim dziełem stworzenia. A kiedy nadejdą ciemne chmury związane z pracą codzienną, reorganizacjami, bezrobociem, będzie można zawsze prosić o pomoc i wsparcie św. Jana Gwalberta, któremu losy leśników nie są obce.” 

Przytoczone przesłanie znalazło materialne odzwierciedlenie przy siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki. Do powstania kapliczki przyczyniły się czynniki abiotyczne w postaci burzy i porywistego wiatru, które 21 października 2021 r. złamały leciwą wierzbę rosnącą nieopodal biurowca. Sytuacja miała swój szczęśliwy wymiar, bowiem spadający konar runął obok domu jednorodzinnego w odległości około jednego metra od ściany, nie czyniąc zniszczeń w zabudowaniach.

Złamany konar podczas burzy (fot. J.Karwański)

Z powstałego kikuta okoliczny artysta rzeźbiarz Pan Marek Łozowski „wydobył” wizerunek patrona leśników św. Jana Gwalberta. Tym sposobem powstała unikatowa kapliczka, która jest pierwszym tego typu artefaktem na terenie powiatu żagańskiego.

Zarys rzeźby w powstałym kikucie (fot. J.Karwański)

Kapliczka w trakcie realizacji (fot. J.Karwański)