Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

POROZUMIENIE TRANSGRANICZE

POROZUMIENIE TRANSGRANICZE

NADLEŚNICTWO WYMIARKI PODPISAŁO POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY Z POWIATEM GÖRLITZ.

Leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki kontynuują zapoczątkowaną w połowie lat 90 – tych XX wieku współpracę z leśnikami z Niemiec. Pierwsze kontakty oparte były głównie na osobistych znajomościach poszczególnych pracowników. Przełomem był rok 1999, kiedy na terenie nadleśnictwa zorganizowano seminarium pn. „Pozaprodukcyjne funkcje lasów i ich ochrona na pograniczu polsko-niemieckim w rejonie Borów Dolnośląskich oraz Dolnych i Górnych Łużyc”. Organizowano wyjazdy dzieci z Polski na zajęcia w „Zielonej Szkole”, a leśnicy z Niemiec brali udział w uroczystościach „Dnia Leśnika” na terenie Wymiarek. Partnerzy zrealizowali wspólnie kilka projektów wykorzystując wsparcie finansowe pochodzące ze środków Unii Europejskiej. W okresie pandemii COVID-19 współpraca została czasowo ograniczona. W bieżącym roku ponownie zrealizowano kilka spotkań roboczych, które zwieńczone zostały w dniu 30 listopada 2022 r podpisaniem porozumienia o współpracy transgranicznej z Powiatem Görlitz (Landkreis Görlitz). Porozumienie podpisali: Nadleśniczy Nadleśnictwa Wymiarki Pan Zdzisław Woźny oraz Dyrektor Pan Thomas Rublack. Współpraca uzgodniona została w następujących obszarach:

  • Wymiany wiedzy, informacji i doświadczeń w zakresie kształcenia środowiska naturalnego i leśnego, ochrony lasów i przyrody,
  • Wspólnej organizacji transgranicznych imprez informacyjnych i dokształcających,
  •  Przeprowadzanie imprez dla wszystkich grup wiekowych, w szczególności dla dzieci
    i młodzieży na temat kształtowania środowiska i ochrony przyrody,
  • Przygotowywanie celowych wniosków na dofinansowanie, pozyskiwanie dofinansowania na przeprowadzanie projektów infrastrukturalnych i pozyskiwanie środków celem ochrony przyrody i kształtowania środowiska.

Spotkanie związane z podpisaniem porozumienia zorganizowane zostało w siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki, gdzie w 2011 r. utworzone zostało „Centrum Spotkań Leśników Polskich i Niemieckich”. Strona polska przedstawiła rys historyczny prowadzonej współpracy na przestrzeni blisko 30 lat, jak również formy i obiekty wykorzystywane do prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa.

fot. Jakub Kazimir

Goście z Niemiec zaprezentowali działalność realizowaną w Centrum Edukacji Ekologicznej Wilk w miejscowości Rietschen.

fot. Jakub Kazimir

W spotkaniu uczestniczył Wojciech Grochala - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, przedstawiciele samorządów terytorialnych Henryk Janowicz - Starosta Powiatu Żagańskiego oraz  Lech Miszewski – Wójt Gminy Wymiarki, Mieczysław Kijewski - przedstawiciel Euroregionu Sprewa – Nysa-Bóbr, pracownicy Powiatu Görlitz, Centrum Edukacji Ekologicznej Wilk oraz pracownicy Nadleśnictwa Wymiarki.

Podpisany dokument formalizuje działania transgraniczne prowadzone od wielu lat. Wszyscy zgromadzeni zgodnie stwierdzili, że porozumienie stworzy nowe możliwości związane z realizacją wspólnych działań edukacyjnych oraz infrastrukturalnych i umożliwi skuteczniejsze pozyskiwanie środków finansowych na planowane przedsięwzięcia.

fot. Jakub Kazimir

 

Autor: J.Karwański