Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

80. rocznica forsowania Nysy Łużyckiej – uroczystości w Przewozie

80. rocznica forsowania Nysy Łużyckiej – uroczystości w Przewozie

W Przewozie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę forsowania Nysy Łużyckiej – jednego z momentów końcowej fazy II wojny światowej. W kwietniu 1945 roku, żołnierze 2. Armii Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Karola Świerczewskiego rozpoczęli ofensywę, która miała otworzyć drogę do Berlina.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych żołnierzy, po której uczestnicy – w tym kombatanci, przedstawiciele władz lokalnych, wojewódzkich oraz delegacje wojskowe i młodzież szkolna – złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tamte wydarzenia.

W trakcie uroczystości odczytano apel poległych, oddano salwę honorową oraz przypomniano znaczenie operacji forsowania Nysy Łużyckiej dla zakończenia działań wojennych w Europie. Głos zabrali m.in. Wojewoda Lubuski Marek Cebula, Wójt Gminy Przewóz Ewelina Rzepka oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich, którzy podkreślali wartość pamięci historycznej i potrzebę jej przekazywania kolejnym pokoleniom. W obchodach wzięli udział m.in. potomkowie żołnierzy poległych w walkach, samorządowcy, a także leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki.

Obchody rocznicy były okazją nie tylko do oddania hołdu poległym, ale także do refleksji nad tragiczną ceną wojny i wartością pokoju.