Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Brzegi Nysy Łużyckie w lepszej „klasie” czystości

Brzegi Nysy Łużyckie w lepszej „klasie” czystości

W sobotę, 26 kwietnia 2025 r., odbyła się lokalna akcja sprzątania w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Operacja Czysta Rzeka”.

Wydarzenie zorganizowane przez pracowników Nadleśnictwa Wymiarki stanowiło także element obchodów Dnia Ziemi, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Uczestnicy spotkali się w miejscu postoju pojazdów (MPP) w Sanicach, skąd wyposażeni w worki na śmieci wyruszyli, by wspólnie posprzątać wyznaczone wcześniej odcinki brzegów rzeki Nysa Łużyckia stanowiącej granicę Państwa.

W akcji wzięli udział wolontariusze z nadleśnictwa oraz sołectwa Sanice wraz z rodzinami. Dzięki ich zaangażowaniu udało się uprzątnąć znaczną część terenu i przyczynić się do poprawy stanu lokalnego środowiska. Wydarzenie miało na celu nie tylko uporządkowanie przestrzeni, ale również integrację społeczności oraz promowanie troski o naturę i wspólnego działania na rzecz naszej planety.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich czas, wysiłek i pozytywną energię. Wasze zaangażowanie ma realne znaczenie dla naszej okolicy!

Należy nadmienić, że w skali kraju w tegorocznej akcji zarejestrowano łącznie 741 sztabów, które zorganizowały 941 akcji, gromadząc przy tym 31 223 uczestników, którzy zebrali ponad 503 tony śmieci.

Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka lokalna inicjatywa i spotkamy się ponownie, by wspólnie działać dla dobra środowiska !!!