Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Nadleśnictwo Wymiarki w obecnych granicach istnieje od 1 stycznia 1993 roku

Nadleśnictwo Wymiarki w obecnych granicach istnieje od 1 stycznia 1993 roku, kiedy to obręb Iłowa Żagańska na mocy Zarządzenia MOŚZNiL został przyłączony do nowo utworzonego Nadleśnictwa Żagań, i składa się z trzech obrębów: Gozdnica, Przewóz, Wymiarki. Powierzchnia ogółem nadleśnictwa wynosi 23 946 ha, w tym leśna 22 985 ha. Po wojnie na obszarze obecnego nadleśnictwa Wymiarki utworzono: nadleśnictwa Wymiarki i Iłowa Żagańska. W 1948 roku powstało nadleśnictwo Przewóz, a Gozdnicę jako samodzielne nadleśnictwo utworzono 1954 roku. 1 stycznia 1971 roku z nadleśnictw: Gozdnica, Iłowa Żagańska i Wymiarki powstało nadleśnictwo Wymiarki, do którego w 1972 roku przyłączono również Przewóz.


Definitywne urządzanie lasu wykonano wg stanu na 1 października 1965 roku dla nadleśnictw Wymiarki, Iłowa Żagańska i Przewóz, a dla nadleśnictwa Gozdnica wg stanu na 1 października 1964 roku. Wcześniej gospodarka leśna była prowadzona na podstawie tzw. prowizorycznych tabel klas wieku, a w latach pięćdziesiątych XX wieku przy pomocy prowizorycznych planów urządzania lasu. Obecnie nadleśnictwo Wymiarki jest na etapie przeprowadzania IV rewizji planów urządzania lasu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

O OCHRONIE LASU BEZ GRANIC

O OCHRONIE LASU BEZ GRANIC

W dniu 14 listopada 2024r. w Centrum Spotkań Leśników Polskich i Niemieckich w Wymiarkach odbyła się kolejna konferencja dotycząca aktualnych problemów ochrony lasu z udziałem leśników z Polski oraz Niemiec.

Tematyką spotkania były aspekty związane z ochroną lasu ze szczególnym uwzględnieniem szkodników pierwotnych oraz wtórnych głównych gatunków lasotwórczych oraz zagadnienia dotyczące ochrony przeciwpożarowej w lasach.

Gości z Niemiec (lasy Brandenburgii i Saksonii), pracowników RDLP w Zielonej Górze, Szczecina oraz Wrocławia, pracowników Zakładów Ochrony Lasu z: Łopuchówka, Wrocławia i Szczecinka, oraz przedstawicieli kilku Nadleśnictw przywitał w imieniu Nadleśniczego Zastępca Dyrektora RDLP w Zielonej Górze Pan Dariusz Miernik. W swojej wypowiedzi podkreślał istotę oraz zasadność takich transgranicznych spotkań i współpracy. Następnie głos zabrała Naczelnik Wydziału Gospodarki Leśnej Pani Marta Wiler, która przedstawiła tematykę przygotowanych referatów oraz harmonogram spotkania. Później rozpoczęła się sesja referatowa

Spotkanie miało na celu przeanalizowanie mijającego roku pod kątem zagrożenia i zabiegów zwalczania szkodników pierwotnych, a także zagrożenia pożarowego minionego lata. Leśnicy z Niemiec zaprezentowali swoje doświadczenia z wykorzystania automatycznego systemu wczesnego wykrywania pożarów lasu „Firewatch” opartego na monitoringu z wykorzystaniem kamer.

Dodatkowo omówiono prognozy zagrożenia  na 2025 rok w drzewostanach iglastych i liściastych w Polsce oraz w Niemczech. Przypomniano metodyki prognostyczne i zapobiegawcze stosowane po obu stronach Nysy Łużyckiej. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zagadnienie związane z wykorzystywaniem zobrazowań satelitarnych do oceny zdrowotności drzewostanów. Jest to nowe narzędzie, które jednak jak się okazuje z powodzeniem wykorzystywane jest przez leśników z Polski i Niemiec czego dowodem była owocna dyskusja oraz wymiana doświadczeń.

Tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem czego dowodem była duża ilość zadawanych pytań, podczas dyskusji, ukierunkowanych głównie na zagadnienia praktyczne, które mogą pomóc w codziennej pracy leśników. Na zakończenie Z-ca Dyrektora RDLP Pan Dariusz Miernik  podziękował za świetną współpracę i zachęcił do kolejnych spotkań.