Wydawca treści Wydawca treści

o nas

Nadleśnictwo Wymiarki jest najdalej wysuniętą jednostką spośród 20 jednostek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Lasy Nadleśnictwa położone są w kompleksie Borów Dolnośląskich, który jest jednym z największych w kraju.

Zasięg terytorialny Nadleśnictwa wynosi 328,97 km2, a powierzchnia ogólna Nadleśnictwa to 23 948,16 ha, z czego 23 075,62 ha to powierzchnia leśna. Lesistość wynosi 70,91 %. Nadleśnictwo zatrudnia 48 osób, z czego 29 w terenie.

W lasach przeważają równowiekowe monokultury sosnowe, a przeciętny wiek drzewostanów to 56 lat dla So i 58 lat dla Db.s. Przeciętny przyrost drzewostanów na 1 ha wynosi 7,16 m3/ha, natomiast przeciętna zasobność drzewostanów w porównaniu do poprzedniego dziesięciolecia wzrosła do 259 m3/ha.

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się OHZ Wymiarki, na który składają sie dwa obwody łowieckie nr 227 i 230.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

80. rocznica forsowania Nysy Łużyckiej – uroczystości w Przewozie

80. rocznica forsowania Nysy Łużyckiej – uroczystości w Przewozie

W Przewozie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę forsowania Nysy Łużyckiej – jednego z momentów końcowej fazy II wojny światowej. W kwietniu 1945 roku, żołnierze 2. Armii Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Karola Świerczewskiego rozpoczęli ofensywę, która miała otworzyć drogę do Berlina.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych żołnierzy, po której uczestnicy – w tym kombatanci, przedstawiciele władz lokalnych, wojewódzkich oraz delegacje wojskowe i młodzież szkolna – złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym tamte wydarzenia.

W trakcie uroczystości odczytano apel poległych, oddano salwę honorową oraz przypomniano znaczenie operacji forsowania Nysy Łużyckiej dla zakończenia działań wojennych w Europie. Głos zabrali m.in. Wojewoda Lubuski Marek Cebula, Wójt Gminy Przewóz Ewelina Rzepka oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich, którzy podkreślali wartość pamięci historycznej i potrzebę jej przekazywania kolejnym pokoleniom. W obchodach wzięli udział m.in. potomkowie żołnierzy poległych w walkach, samorządowcy, a także leśnicy z Nadleśnictwa Wymiarki.

Obchody rocznicy były okazją nie tylko do oddania hołdu poległym, ale także do refleksji nad tragiczną ceną wojny i wartością pokoju.